Yurtdışı Eğitimleri Durduruldu

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından gönderilen resmi yazı ile yurtdışı eğitim kontenjanlarının kullanımının durdurulduğu aktarıldı.

EĞİTİM 14.10.2018, 08:52
Yurtdışı Eğitimleri Durduruldu

Bakanlar Kurulu Kararı
Bakanlıklara ve diğer kuruluşlara gönderilen resmi yazıda 9 Ekim 2018 tarihinden itibaren yurtdışı eğitimi için ayrılan kontenjanların kullanılmasının durdurulacağı ifade edildi. Yurtdışı eğitimleri için kontenjanlar ise 4 Haziran tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmişti. Bu kararın ardından 4 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen durdurma kararı yayınlandı.
Kararın gerekçesi belirtilmezken ekonomik sıkıntılar nedeniyle olabileceği tahmin ediliyor.

Tekrar Serbest Olur Mu?
Özellikle yurtdışında devlet desteği ile eğitim almak isteyen kişiler bu kontenjanların yeniden serbest olup olmayacağını merak ediyorlar. Ancak bu konuda şimdiden bir şey söylemek mümkün olmayacaktır. Ayrıca ekonominin seyri de bu konuda etkili olacaktır.

Kamuda tasarruf dönemi kapsamında pek çok kurum ve kuruluşta tedbirler alınmaya başladı. Bu kapsamda makam araçlarından eğitim masraflarına kadar tüm harcamalar gözden geçiriliyor. Orta vadeli programda da açıklandığı üzere personellere ödenecek ücretlerdeki artış hızı da düşüş göstermektedir. Bu tedbirler ile yatırımların artırılması ve sorunların üstesinden gelinmesi hedefleniyor.

Metin Kıratlı imzası ile kurumlara gönderilen bu yazıdaki alınan tedbirler de tüm bu sebeplerden ötürü geçici olacaktır. Dolayısıyla eğitim planlaması yapanların gecikmeli de olsa planlarını yapmaya devam etmeleri gerekir. Zira eğitime harcanacak para yine milletimizin hanesine yazılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@