Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu Verilecek

Yükseköğretim Kurulu tarafından bugün yapılan basın toplantısı ile YÖK Başkanı Prof. Dr. M. İ. Yekta Saraç tarafından yükseköğretim tarihinde ilk kez uygulanan Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YUDAP) kamuoyuna anlatıldı.

EĞİTİM 07.03.2018, 16:33
Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu Verilecek

Yükseköğretim Kurulu başkanı Yekta SARAÇ tarafından kamuoyuna anlatılan yurt dışı doktora araştırma bursu şu şekildedir.

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve doktora eğitiminin tez aşamasındaki öğrencilerin en az altı ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yurtdışına gönderilecektir.

YÖK başkanı Saraç açıklamalarına şöyle devam etti: Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora derslerini tamamlamış yeterlilik sınavını geçmiş ve halen tez aşamasındaki 2547 sayılı Kanun gereğince bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aşağıda belirtilen şartları taşımaları kaydıyla başvuru yapabileceğini söyledi.

Başvurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çalışmada kullanılacak yabancı dili araştırmayı yürütebilecek düzeyde bildiğini son beş (5) yıl içinde aldığı YÖKDİL, YDS, E YDS, ÜDS, KPDS den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından muadili en az 65 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmesi.

Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmaması yani askerliğini yapmış, tecil ettirmiş veya tecil dilebilecek durumda bulunmak.

Başvurduğu tarih itibariyle son 3 (Üç) yıl içinde doktora eğitimine başlamış olmak.

Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve QS tarafından yapılan dünya üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren üniversitelerden birinden en az altı ay en fazla bir yıl süreyle kabul almak şartları bulunmaktadır.

Başvuruların bireysel olarak YÖK başkanlığına yapılacağı bu programdan her yıl 400 araştırma görevlisi faydalanması planlanıyor. Saraç: programdan faydalanacak araştırma görevlilerine aylık 2.500 veya  3.500TL arasında gittikleri ülkeye göre belirlenecek tutarda başkanlık tarafından Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu verileceğini ve yut dışına gidiş ve dönüş yol masraflarının da başkanlık tarafından karşılanacağını ifade etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)