Yükseköğretimin Sayısal Verileri Açıklandı

Yükseköğretim Kurulu yaptığı bir çalışma ile Türkiye’deki yükseköğretimin verilerini çıkardı ve kamuoyuyla paylaştı.

EĞİTİM 07.05.2018, 20:45
Yükseköğretimin Sayısal Verileri Açıklandı

7,5 Milyon Öğrenci

YÖK tarafından yapılan araştırma neticesinde Türkiye’de yükseköğretim gören öğrenci sayısı 7 milyon 560 bin 371 olarak açıklandı. Bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun devlet üniversitelerinde eğitim gördükleri de ifade edildi.

Akademik personel sayısının da belirtildiği raporda geçtiğimiz yıl 151.763 olan akademik personel sayısının bu sene 158.098 olduğu belirtildi. Akademisyenlerin 70 bininin kadın 87 bininin ise erkek olduğu açıklandı. Akademik unvanlar arasında en fazla personelin bulunduğu statü araştırma görevlisi olarak tespit edildi. En az personel ise 14.456 kişi ile doçent kadrosunda yer almaktadır.

Devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilerin sayısının 7 milyona yaklaştığı belirlenirken geriye kalan yarım milyon öğrencinin ise vakıf üniversitelerinde eğitim aldıkları ifade edildi. Üniversite eğitimi alan öğrenciler arasındaki cinsiyet dağılımı da raporda yer alan verilerden bir diğeri oldu. Buna göre 4 milyon 47 bin 302 erkek öğrenci eğitim alırken 3 milyon 513 bin 69 da kız öğrenci bulunmaktadır.

Raporda her bir akademik unvana göre cinsiyet dağılımı da yapılmıştır. Bu dağılıma göre üniversitelerde profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi kadrolarında erkeklerin baskın oldukları gözlemlenmiştir. Ancak öğretim görevlisi ile araştırma görevlisi kadrolarında kadınların sayıca biraz daha fazla oldukları gözlemlenmiştir. Diğer meslek gruplarına göre ise bu dağılımın daha iyi olduğunu ifade edebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)