Yükseköğretimde Akran Eğitimi Modeli Başarıyı Arttırıyor

Üniversite düzeyinde yapılan akran eğitimi için deneysel çalışma gösterdi ki akranları ile eğitim alan öğrenciler daha başarılı oluyor.

EĞİTİM 01.08.2019, 23:46
Yükseköğretimde Akran Eğitimi Modeli Başarıyı Arttırıyor

Akran Eğitimi Nedir?
Akran eğitimi denilen deneysel çalışma bir öğretme yöntemidir. 6-8 kişilik gruplar oluşturuluyor ve her bir grubun lideri seçiliyor. Bu gruplar sene başında oluşturuluyor. Gruplar oluşturulurken başarılı, orta ve az başarılı öğrenci grupları karışık olarak seçiliyor.  Her hafta grup lideri grubu ile bir araya gelerek değerlendirme yapıyor. Grup liderleri pedagojik açıdan haftalık olarak eğitimlere de alınıyor. Arkadaşları ile iletişim kurma, bireylerin potansiyelini ortaya çıkarma gibi konularda eğitiliyorlar. 

Ankara Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi birinci sınıf öğrencileri arasından seçilen 150 öğrenci üzerinde deneysel çalışma yapıldı. Dr. Öğr. Üyesi Ceyhan Çiğdemoğlu başkanlığında yürütülen araştırmada iki grup oluşturuldu. İlk grup akran eğitimi alırken, ikinci grup normal eğitime devam etti. Akran eğitimi alan grupta liderler her hafta bir saat grubu ile ders yaptı. Akran eğitimi alan grubun başarı ortalaması 66 olurken, diğer grubun başarısı 60 oldu. 

Bu deney mühendislik fakültesinde uygulandı. Sonuçlar olumlu olunca işletme ve Hukuk gibi fakültelere de yaygınlaştırıldı. Bu araştırma aynı zamanda akranlarla problem çözme halinde sınav kaygısının azaldığını da ortaya koydu.  Aynı zamanda aidiyet duygusu artan öğrenci kendisini okulu ve derslerine daha çok verdi. 

Yükseköğretimde Uygulanmalıdır
Amerika’daki yükseköğretim kurumlarında akran eğitimi modeli sıklıkla kullanılıyor. Bu model ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarına da entegre edilmelidir. Çünkü özellikle üniversite birinci sınıf öğrencileri adaptasyon sorunu yaşamaktadır. Okulu terk ya da derslerde başarısızlık sıklıkla gözlemlenir. Akran eğitimi ile öğrenciler okula daha iyi adapte olabilecektir.

Yeniliklere açık olan ve kolayca uyum sağlayabilen yeni nesil bu sisteme kısa sürede entegre olacaktır. Ayrıca öğrenciler arasında işbirliği de artacaktır. Böylece mezuniyet sonrası takım çalışmasına yatkın olan bireyler oluşturulacaktır. 
Eğitim sistemimizde sürekli olarak sorunlar dile getirilse de çözüm önerileri oldukça sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle yapılmış olan çalışma oldukça önemlidir. Akran eğitimi modelinin hayata geçirilmesi ile eğitimdeki sorunlar da bir nebze azalacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@