Yüksek Lisans Yapmak İsteyenler İçin ALES Şartı Yükseltildi

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler için aranan ALES sınavından 70 alma şartı 75’e yükseltildi.

EĞİTİM 04.03.2020, 22:10
Yüksek Lisans Yapmak İsteyenler İçin ALES Şartı Yükseltildi

Yüksek Lisans Zorlaştı

Türk öğrencilerin yabancı ülkelerdeki öğrenimlerine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik 2 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Yurtdışında lisansüstü eğitim yapmak isteyen adaylardan ALES, YDS ve mezuniyet ortalaması aranmaktadır. ALES için aranan asgari şart en az 70 olmalıydı. İşte bu puan yükseltildi. Bundan sonra asgari ALES puanının 75 olması aranacaktır. 

ALES puan şartının yükseltilmesi ile başvuracak aday sayısı da azalacaktır. Çünkü 70-75 puan aralığındaki adayların başvurması engellenecektir. Yani yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen adayların ALES’ten daha yüksek puan almaları gerekir.

Başvuru Süresi 1 Aya Düştü

Yurtdışında bilimsel etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler en az 2 ay önceden başvuru yapmalıydı. Bu süre artık 1 aya düşürüldü. Böylece yurtdışındaki bilimsel etkinliklere katılmak daha kolay olacak ve katılım arttırılacaktır. Doktora sonrası çalışma süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Yurtdışında doğum yapan öğrenciye DMK’daki izinler verilecektir. 

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile YLSY koordinatörlüğü kurulacak. Öğrencilerin işlemleri bu koordinatörlük tarafından takip edilecektir.

Adayların başvuruları alındıktan sonra ALES puanının yüzde 40’ı ve mezuniyet ortalamasının yüzde 20’si baz alınarak puan oluşturulacaktır. En yüksek puan alan adaylar sözlü sınava alınacaktır. Yurtdışına gönderilecek öğrenciler MEB tarafından belirlenmektedir. Mülakatlar da MEB tarafından yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)