Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencisi Alırken Yaşanan Sorunlar

Üniversiteler tarafından lisansüstü öğrenci alımı esnasında yaşanan sorunlar nelerdir, çözümü için neler yapılabilir?

EĞİTİM 08.09.2019, 19:49
Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencisi Alırken Yaşanan Sorunlar

Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Yükseköğretim kurumları tarafından senede iki kez, güz ve bahar dönemlerinde olmak üzere öğrenci alımı için ilana çıkılır. İlanda alım yapılacak olan programların adları, başvuru koşulları, başvuru tarihleri, istenilen belgeler gibi pek çok ayrıntı da yer alır. Öğrenciler bu şartları sağlıyorsa usulüne göre başvuru yapabiliyor. Başvurusu kabul edilenler yazılı ve sözlü sınav gibi süreçlerden geçerek öğrenci olarak kabul edilebiliyor. 

Bu süreçte en büyük sorun her üniversitenin kendi başına ilana çıkıyor olmasıdır. Pek çok yükseköğretim kurumu hatalı ilanlara yer veriyor. İlanlar tek merkezden kontrol edilerek yayınlanırsa bu sorun yaşanmayacaktır. Merkezi ilan olması halinde adaylar da tek bir yeri takip ederek tüm okulların alımından haberdar olacaktır. Şu anda lisansüstü eğitim görmek isteyen adaylar aynı anda pek çok üniversitenin ilanları takip etmek zorunda kalıyor. Çünkü her üniversite farklı tarihlerde ilana çıkıyor. Merkezi bir ilan sistemi ile tüm bu sorunlar çözülecektir. YÖK’ün moderatörlüğünü yaptığı bir sistem, üniversiteler tarafından kullanılabilir ve öğrenciler de bu sistem üzerinden başvurularını oluşturabilir. 

Adayları zorlayan diğer bir sorun ise başvuru usulüdür. Bazı üniversiteler başvuruların bizzat yapılmasını isteyebiliyor. Sadece birkaç belge teslimi için adaylar il değiştirmek durumunda kalıyor. Her üniversite elektronik başvuruya imkan tanımalıdır. Belgeler ise posta yoluyla ya da elektronik ortamda kabul edilmelidir. Böylece bürokratik süreçten tasarruf edilecektir. Teknoloji çağında olmamıza rağmen, bilim yuvaları olan üniversiteler ayak uydurmakta zorlanmamalıdır.

Bazı üniversiteler tarafından lisansüstü eğitime başvuran adaylardan başvuru ücreti istenmektedir. Bazı üniversiteler ise tamamen ücretsiz olarak başvuru imkanı tanıyor. Demek ki ücret alınması zaruri değil, keyfi bir uygulamadır. Yasal bir dayanağı da yoktur. Pek çok üniversitenin ilanına başvuran adaylar için maddi külfetin boyutları büyümektedir. Zaten KPSS, ALES, YDS gibi yüksek ücretli sınavlara giren bu adaylardan bir de böyle dayanaksız ücretler talep edilmemelidir. Bu değişikliklerin yapılması halinde lisansüstü eğitim çok daha nitelikli bir hal alacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Seda 11 ay önce
Kesinlikle

Gelişmelerden Haberdar Olun

@