YÖK’ü Rahatsız Eden O Raporda Neler Var

Öğretim üyeleri tarafından hazırlanan ve Eğitim Bir Sen’in yayınladığı yükseköğretim raporu YÖK’ün tepkisini topladı.

EĞİTİM 17.09.2018, 21:44
YÖK’ü Rahatsız Eden O Raporda Neler Var

Lisansüstü Öğrenime Talep Azlığı

Öğretim üyeleri Bekir S. Gür, Zafer Çelik ve Serkan Yurdakul’un hazırladığı ve Eğitim Bir Sen’in yayınladığı raporda ülkemizde yükseköğretime ilişkin tespitlerde bulunuldu. Ancak bu rapor YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman tarafından eleştirildi. Peki eleştirilerin odağında neler var?

Raporda ülkemizde önlisans ve lisans eğitimine talebin ciddi oranda artarken lisansüstü öğrencilerin çok az olduğu belirtildi. OECD ülkelerinde ortalama lisans mezunu %16 iken, ülkemizde %12’dir. OECD ülkelerinde ortalama yüksek lisans mezunu %12 iken, ülkemizde %2’dir. Aradaki fark lisansta %4 iken, yüksek lisansta %10’dur.

Nüfus oranı Türkiye ile benzer olan gelişmekte olan ülkelerde lisansüstü eğitim gören sayısı milyonlarla ifade edilirken, ülkemizde bu sayı 51 bindir. Kendi ölçeğindeki ülkelere göre de lisansüstü eğitime talep azdır. 2017 yılında doktora mezunu olanların sayısı 6 bin civarındadır.

Yükseköğretim Öğrencilerinin Yarısından Fazlası Açık Öğretim Okuyor

Devlet üniversitelerinde eğitim gören önlisans ve lisans öğrencilerinin yarısından çoğu eğitimine açıköğretim fakültelerinde devam etmektedir.

Açıköğretim fakülteleri olan Anadolu Üniversitesi’nde 3 milyon 171 bin, Atatürk Üniversitesinde 265 bin ve İstanbul Üniversitesinde 151 bin öğrenci eğitimine açıktan devam etmektedir. Açıköğretim fakültelerine olan talebin aşırı şekilde artmış olması Türk eğitim sisteminin imaj ve kalitesini tehdit eder.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)