YÖK’ten Üniversitelere Cuma Namazı Yazısı

YÖK tarafından üniversitelere gönderilen yazı ile eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması kaydıyla Cuma namazı için gerekli kolaylığın sağlanması istendi.

EĞİTİM 28.09.2018, 21:41
YÖK’ten Üniversitelere Cuma Namazı Yazısı

Memura Cuma Namazı Kolaylığı
Daha önce yayımlanan 07 Ocak 2016 tarihli Başbakanlık Genelgesi ile memurun Cuma namazı talebine cevap verilmişti. Cuma namazının mesai saatlerine denk gelmesi sebebiyle ibadet özgürlüğünün engellenmemesini isteyen memurların talebine yanıt verilmişti. Mesai kaybı olmamak kaydıyla memurun Cuma namazına gitmesine izin verilmesi istenmişti. 

Memurlara yapılan düzenlemeye benzer bir düzenleme de üniversiteler için yapıldı. YÖK tarafından yükseköğretim kurumlarına gönderilen yazı ile Cuma namazı için üniversite öğrencileri ile üniversite personeline gerekli kolaylığın sağlanması istendi. 

Üniversite Öğrencileri Cuma Namazına Gidebilecek 
Üniversitelerde eğitim gören öğrenciler de Cuma namazı ile ders ya da sınavların çakışması sebebiyle ibadet özgürlüğünün engellendiğini belirterek YÖK’ten düzenleme yapılmasını talep ettiler. Bu isteğe yanıt veren YÖK, üniversitelere genel bir yazı gönderdi. 

Yazıda ibadet özgürlüğünün anayasal güvence altında olduğu hatırlatıldı. Anayasal bir hak olan bu hakkın öğrenci ve personeller için korunması gerekçesi ile gerekli düzenlemenin yapılması istendi.

Üniversitelerde mesai saatlerinin, ders saatlerinin, sınav ya da uygulama eğitimlerinin Cuma namazına denk gelmesi halinde gerekli kolaylığın sağlanması istendi. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksamaması şartıyla üniversite öğrencileri ile üniversite personeline Cuma namazı için müsaade edilmesi istendi. Üniversitelerdeki ders ve sınav programlarının da bu doğrultusunda düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Ahmet Açıkgöz 2 yıl önce
Acil olarak iş ihtiyacım var şöförlük durumum belgelerim var yardımcı olmanızı diliyorum teşekkürler
Necdet kıratlı 2 yıl önce
Emekliyim,iki üniversite öğrencisi okutuyorum