YÖK’ten BESYO Denkliği ile İlgili Önemli Karar

Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan bir resmi yazıda BESYO denkliğine ilişkin önemli bir karara imza atıldı.

EĞİTİM 01.07.2018, 22:21
YÖK’ten BESYO Denkliği ile İlgili Önemli Karar

Yüksek Lisans Mezunları da Şartları Sağlayacak

Kurumlar tarafından yapılan ilanlarda beden eğitimi ve spor öğretmenliği olarak şart belirtiliyor. İşte bu ilanlara başvuru yapan beden eğitimi ve spor bölümü ile beden eğitimi ve spor öğretimi bölümlerinde yüksek lisans yapmış ve mezun olmuş kimseler de artık şartı sağlayacak. Buna göre adayların lisans eğitiminde BESYO okumalarına da gerek yoktur.

YÖK tarafından hazırlanan yazıda Bolu İdare Mahkemesi’nin de bu minvalde verdiği bir karara değinildi. Böylelikle YÖK’ün kararı diğer tüm üniversiteler için de emsal teşkil edecek. Sadece üniversiteler değil kamu personeli alımı yapan diğer kurumlar da bu bölüm mezuniyetlerini dikkate almaları gerekmektedir. Aksi takdirde mahkeme yolu ile kişilerin davalarını kazanmaları mümkün olacaktır.

YÖK tarafından yayınlanan yazının tarihinin de 11 Haziran olduğunu ifade etmek gerekir. Dolayısıyla son derece yeni tarihli bir karar olup yaşanan bir uyuşmazlık üzerine karar verilmiştir. Bundan böyle de bu karar gereğince tüm idari işler ve atamalar yapılacaktır. Her ne kadar BESYO mezunu olanlar bu duruma itiraz etseler de herhangi bir aksi karar alınmadıkça ya da mahkemeden karar verilmedikçe bu durum değişiklik göstermeyecektir. Dolayısıyla son durumun yüksek lisans mezunlarının da BESYO ile eşdeğer değerlendirileceğidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)