YÖK’ten Akademisyenlere Zorunlu Hizmet Açıklaması

Basın ve yayın organlarında çıkan akademisyenlere zorunlu hizmet haberlerine karşılık olarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) açıklama yapma gereği hissetti. Böylesi bir zorunlu hizmetin olmadığını ifade eden YÖK tamamen isteğe bağlı olduğunu dile getirdi.

EĞİTİM 25.01.2018, 22:06
YÖK’ten Akademisyenlere Zorunlu Hizmet Açıklaması

Bu kapsamda Akademik Kariyer Platformu’nun kurulduğunu belirten YÖK, doktorasını tamamlayan kişilerin daha iyi bir şekilde değerlendirilmeleri için böylesi bir platformun oluşturulduğu da dile getirildi.

%20’lik Kota

Çıkan haberlerde %20’lik kontenjan dışında kalanların zorunlu hizmete tabi tutulacağı ifade edilmişti. YÖK %20’lik oranın başarıya göre belirleneceğini ve yardımcı doçent olmak için koyulan bir sınır olduğunu ifade etti. Bu kapsamda %20’lik dilim içerisinde yer alamayan akademisyenler boşta da kalmak istemiyorlarsa bu durumda Akademik Kariyer Platformu müessesesine başvuruda bulunacaklar.


Bu başvurunun ardından hangi üniversitenin doktoralı personele ihtiyacı var ise o üniversitelere yönlendirme yapılacak. Bu personeller ise 1 yıl boyunca farklı üniversitelerde görevlendirilecek ve yeniden kendi kurumlarına dönüş yapacaklar.

Bu düzenleme ile yardımcı doçent ve daha üzeri akademik unvana sahip olan personellerin herhangi bir şekilde zorunlu hizmete tabi tutulması söz konusu olmayacak. Bu düzenleme doktora mezunu olup yardımcı doçent unvanı alamayan personellerin boşta kalmamaları için isteğe bağlı bir şekilde diğer üniversitelerde görevlendirilmelerini sağlayacak.

Böylelikle eğitimlerini tamamlamış personeller Anadolu’da yer alan çeşitli üniversitelerdeki personel açığını kapatırken almış oldukları eğitimleri buradaki kimselere de aktarma imkanı elde edebilecekler.

Yorumlar (0)