YÖK’te Kurum İçi Yükselmeler Atama Sayısına Dahil Olmayacaktır

Öğretim üyesi atamalarına verilen 6 bin atama izni dışarıdan alımlar içindir ve kurum içi yükselmeler sayıya dahil değildir.

EĞİTİM 17.03.2020, 22:30
YÖK’te Kurum İçi Yükselmeler Atama Sayısına Dahil Olmayacaktır

Yök Açıklama Yaptı

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile öğretim üyesi atamalarına sınırlama getirilmişti. Böyle bir sınırlama ilk kez getirildi. 2020 yılı içinde YÖK öğretim üyesi atamaları için 6 bin kişiye atama izni çıktı. İşte bu sayının kapsamı tam olarak bilinmediği için endişelere neden oldu. Sadece yeni alımlar için 6 bin kişilik kontenjan yeterlidir ancak kurum içi yükselmeler dahil edildiğinde sayı yetersizdir. İşte bu endişeler için YÖK Başkanlığından açıklama yapıldı. 

YÖk yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tanınan 6 bin kişilik atama iznine kurum içi yükselmelerin dahil olmadığını açıkladı. Doktor öğretim üyeliğinden doçentliğe yükselme ya da doçentlikten profesörlüğe yükselme gibi kurum içi yükselmeler 6 bin kişilik kontenjana dahil değildir. 

İlanlar Nasıl Yayınlanacak?

YÖK yaptığı açıklama ile sorun olmayacağını belirtmiştir. Ancak şu anda üniversiteler tarafından yayınlanan ilanlarda kurum içi ya da kurum dışı şeklinde kontenjan belirtilmemektedir. Bu durum ayrılan kontenjanın hor kullanılması anlamına gelecektir. Dolayısıyla önlem almak gerekir.

YÖK Başkanlığı tarafından üniversiteler yazı gönderilerek konu hakkında detaylı bilgilendirme yapılmalıdır. İlana çıkarken kurum içi ya da kurum dışı yapılacak alımlar ayrı ayrı belirtilmelidir. Böylece 6 bin kişilik öğretim elemanı kadrosu daha verimli kullanılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)