YÖK, Siber Güvenlik Eğitimi Başlatıyor

Yükseköğretimde dijital dönüşüm projesi kapsamında siber güvenlik ve ağ yönetimi eğitimleri verilecektir.

EĞİTİM 10.03.2020, 22:30
YÖK, Siber Güvenlik Eğitimi Başlatıyor

Akademisyenlere Eğitim

Geçtiğimiz yıl YÖK’te dijital dönüşüm projesi başlatılmıştı. Projeyi desteklemek üzere YÖK ile Cisco Network Akademi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu protokol ile 8 üniversitede bulunan akademisyenlere siber güvenlik ve ağ yönetimi konusunda eğitimler verilecektir. Üniversitelerden 5’i yeni kurulan teknik üniversitelerden oluşuyor. 

Verilen eğitimler ile akademisyenlerin dijital olarak yetkinleşmesi sağlanacaktır. Bu yetkinlik öğretmenden öğrenciye aktarılacaktır. Öğrencilerin dijital eğitim kaynakları ile ilgilenmeleri sağlanacaktır. 

Pilot Uygulama

2015’den bu yana YÖK’te devam eden dijitalleşmesi çalışmaları bu gelişmeler ile daha da artacaktır. Şu ana kadar 15 üniversiteye verilen eğitimlere 8 yeni üniversite daha eklenecektir. 6 bin öğretim elemanı ile 50 binden fazla öğrenci şu ana kadar eğitimlerden yararlanmıştır. Bu kişilerin daha da arttırılması için işbirlikleri yapılmaya devam ediyor.

Yükseköğretimde dijitalleşme ve ihtisaslaşma için çalışmalara hız vererek devam etmek gerekiyor. Sadece teorik eğitimlerle kalmayıp öğrencilerin ve akademisyenlerin kendisini geliştirmesini sağlayan dijital platformlar da kurulmalıdır. Buralarda öğrenilen bilgiler pratiğe dökülmelidir.

İşte bu amaçlarla akademisyenlere verilecek olan eğitimler 16 Mart tarihi itibariyle başlayacaktır. Bu eğitimler ilk kez, pilot uygulama kapsamında verilecektir. Bu nedenle eğitimlerden sonra karşılıklı değerlendirmeler yapılarak verimlilik ölçülecektir. Elde edilen veriler ışığında yeni değerlendirmelerin yapılacak ve eğitimlere dur ya da devam kararları alınacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)