YÖK, Sanayi Eğitimi Alanlara Sahada Uygulamalı Eğitim

YÖK tarafından yürütülen Yükseköğretimden Endüstriye Nitelikli İnsan Gücü Projesi ile sanayi eğitimi alan öğrencilere sahada uygulamalı eğitim imkanı veriliyor.

EĞİTİM 01.09.2019, 21:15
YÖK, Sanayi Eğitimi Alanlara Sahada Uygulamalı Eğitim

Üniversite Sanayi İşbirliği
YÖK tarafından yürütülen Yükseköğretimden Endüstriye Nitelikli İnsan Gücü Projesi ile sanayinin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında organize sanayi bölgeleri ile ortak çalışma yürütülüyor.

Öğrenciler eğitimini aldığı meslekleri sanayi bölgelerinde uygulamalı olarak öğrenecektir. Böylece öğrenciler işi direkt olarak sahada öğrenme fırsatı bulacaktır. Mezun olduklarında yetkinliğe sahip olacakları için kolaylıkla iş bulabileceklerdir. 

Fen ve mühendislik bölümlerinde lisans eğitimi gören öğrenciler sahaya inme fırsatı bulacaklar. Sektörde anlaşılan işyerlerinde, özel sektör işletmelerinde, ar-ge merkezleri gibi bilim yuvalarında eğitim alabileceklerdir. Bu proje ile sadece okullarda dersliklerde eğitim almakla yetinilmeyecek, sahada öğrenme fırsatı sağlanacak. MYO yani önlisans öğrencileri de bu imkandan yararlanabilecektir. 

Yürütülen proje ile öğrenciler sadece eğitim almakla kalmayacak, iş dünyası ve çalışma hayatı hakkında da izlenimler edineceklerdir. İşyeri eğitimleri hakkında da fikir sahibi olabileceklerdir. 

Nitelikli İnsan Yetişecek
Ülkemizde milyonlarca üniversite mezunu mevcuttur. Ancak pek çoğu mezun olana kadar hiç sahaya inmemiştir. Staj yapan bölümler sahaya inme fırsatı bulsa da oldukça kısa bir dönemdir. Eğitim ile sahada uygulamalı eğitim imkanı bulan öğrenciler mezun olduklarında daha nitelikli olacaktır. 

Belirlenen 8 okulda, 16 farklı önlisans programı için destek ve teşvik verilmektedir. İlke kez geçtiğimiz eğitim yılında verilen bu destek, bu sene de devam edecektir. Organize sanayi bölgelerinde kurulan MYO’lara 9 milyondan fazla destek verilmiştir. Toplamda 2 milyondan fazla öğrenci eğitim desteği almıştır bu miktarlar okul bütçesinden hariç olarak YÖK tarafından karşılanmıştır. Projenin başarılı olması halinde yine destek verilmeye devam edilecektir. 

Mezun olanların istihdam oranları, çalışılan işyerindeki memnuniyet oranı, yürütülen projeler gibi çeşitli kriterler üzerinden yapılan değerlendirme sonrasında destek verilmeye devam edecektir. 

Bu kapsamda fen ve mühendislik fakültelerinde eğitim gören 5 binden fazla öğrenciye sanayi eğitimi görmeleri için parasal destek sağlanmıştır. Güz döneminde verilen destekler arttırılarak bahar döneminde de devam etmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)