YÖK: Öğrenci Affı 680 Bin Kişiyi Kapsıyor

YÖK Başkan vekili Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu hükümet tarafından meclise sunulan kanun tasarısındaki öğrenci affının 680 bin kişiyi kapsadığını belirtti.

EĞİTİM 07.05.2018, 17:58
YÖK: Öğrenci Affı 680 Bin Kişiyi Kapsıyor

%42 Başarı Oranı. Kapıcıoğlu bu zamana kadar getirilen öğrenci afları neticesinde eğitime geri dönenlerin sayısının 354 bin 992 kişi olduğunu bunlardan 149 bin kişinin ise mezun olduğunu ifade etti. Bu rakamlara göre başarı oranının ise %42 olduğunu dile getirdi.

Getirilecek yeni aftan faydalanabilecek kimselerin sayısının ise 680 bin olduğunu ifade eden Kapıcıoğlu bu sayının içerisinde uzaktan eğitim görenlerin de yer aldığını belirtti.

Geriye Dönük Sınır Yok.

Kapıcıoğlu bu düzenlemede geriye yönelik olarak herhangi bir sınırlamanın olmadığını da belirtti. Böylelikle hangi tarihte başlamış olurlarsa olsunlar tüm ilişiği kesilen öğrenciler bu öğrenci affından istifade edebileceklerdir.

Ayrıca herhangi bir alan sınırlaması olmadığı da Kapıcıoğlu’nun vurguları arasında yer aldı. Bu kapsamda tıpta uzmanlık gibi nedenlerden ötürü ayrılmak durumunda kalan öğrenciler de bu imkanlardan istifade edebilecek. Ayrıca lisansüstü her türlü eğitim de kapsama dahil edilmiş durumdadır.

Son olarak 2014 yılında getirilen öğrenci affında düzenlemeden istifade eden kişi sayısı 13 bin 365 olarak belirlendi. Kapıcıoğlu bu kişilerden 2.224 kişinin mezun olduğunu da ifade etti. 1981 tarihinden günümüze kadar yapılan öğrenci aflarının sayısını ise 13 olarak belirtti. 680 bin kişinin faydalanma imkanı var iken kaç kişinin başvuracağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)