YÖK Denetleme Kurulu Uyardı! Kişiye Özel İlanlara Son Verilmeli

YÖK Denetleme Kurulu özellikle kişiye özel ilanların, kurum üzerinde idari ve cezai sorumluluklar taşıyacağını açıkladı. Bu konuda YÖK Başkanlığını uyarıda bulundu.

EĞİTİM 13.04.2019, 16:30
YÖK Denetleme Kurulu Uyardı! Kişiye Özel İlanlara Son Verilmeli

Prof. Dr. M. Yekta SARAÇ tarafından devlet üniversitelerine gönderilen yazı içerisinde, öğretim üyesi kadro ilanlarının bilimsel, objektif ve denetlenebilir nitelikte olması gerektiği vurgulandı. Bu özelliklere sahip olmayan adaylara kadro verilmemesi yönünde titizlik gösterilmesini gerektiğini söyledi. Yükseköğretim Kuruluna gelen şikayet dilekçelerinde üniversitelerin akademik personel alımı konusunda usulsüzlükler yapıldığı söylendi. Yapılan şikayet dilekçelerinde ilana çıktığı kadrolara ilişkin olarak koşullar belirlenmesine rağmen bazı adayların seçilmesi için özel maddeler koyulduğu ve böylece diğer adayların katılımın engellendiği açıklandı. Denetleme kurulu ilanlara konulan ek koşullar nedeniyle belirli kişilerin üniversite bünyesine konularak kadrolaşmaya gidildiği şeklinde iddiaların bulunduğunu açıkladı.

Cezai Sorumluk Var
YÖK Denetleme Kurulu şu şekilde açıklama yaptı. ‘’Yapılan inceleme ve soruşturma sonrasında Üniversiteler tarafından verilen ilanların bazılarında bulunan ek koşullar belirli bir adayı tanımlamaya yönelik olarak açıldığı tespit edildi.

Akademik rekabeti engelleyecek şekilde hazırlanan bu maddelere bakıldığı zaman, ataması yapılan kişilerle büyük benzerlikler bulunduğu belirlenmiştir. Bu atama işlemlerinde yetkileri olan kişilerin idari ve cezai sorumluluklarla karşılaşacağının bilinmesi gerekir’’ açıklamasında bulundu. Üniversitelerin akademik rekabeti engelleyecek şekilde atanan kişilerin dava konusu edilmesi halinde durumunda yargı makamları tarafından atama işleminin iptal edileceği de kurum tarafından açıklandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)