YÖK, Dekanlara Mobbing Yapılmaması için Rektörleri Uyardı

Yeni atanan rektörlerin dekanlara görevden ayrılma baskısı yapmaması için YÖK, rektörlere uyarı gönderdi.

EĞİTİM 04.07.2019, 21:45
YÖK, Dekanlara Mobbing Yapılmaması için Rektörleri Uyardı

Dekanlara Mobbing Uygulamayın
Yeni atanan rektörlerin halihazırda görev yapmakta olan dekanlara karşı tutum ve davranışları YÖK’ü rahatsız etti. Bu konuda YÖK’e yapılan şikayetler ve gelen duyumlardan ötürü YÖK, üniversiteleri uyarma gereği duydu. Gönderilen yazı tam bir uyarı niteliğindeydi. 

Söz konusu yazı ile dekan atamalarının nasıl yapılması gerektiği, görev süreleri, dekanın görev süresinin rektörünkinden bağımsız olduğu gibi kurallar hatırlatıldı. Hatta bununla da yetinilmeyerek bazı üniversitelerde dekanların görevden ayrılması için baskıya maruz kaldığı belirtildi. Kendilerine mobbing yapıldığı bilgilerinin ulaştığı da uyarıda yer aldı. 

Gönderilen yazıda dikkat çeken bir de detay oldu. YÖK Kurumu hakkında “yeni YÖK” tabiri kullanıldı. Yükseköğretimde yönetişim modelini öne çıkaran yeni YÖK, ifadesi ile yenilikçi bir dönemde olunduğunun altı çizildi. Rektörler tarafından dekanlara yönelik herhangi bir olumsuz tutum sergilenmemesi istendi. Üniversiteleri yönetirken mevzuata uygun davranılması ve çoğulcu yönetim anlayışı ile hareket edilmesi istendi. 

Üniversiteler Rektörün Tekelinde Değildir
Üniversitelerde kişiye özel ilanlar ya da rektörün tanıdıklarından atamalar gibi pek çok fiyasko yaşanmaktadır. Bu sorunlar YÖK’ün de kulağına gitmektedir. Şimdi de rektörler kendileri tarafından atanmamış olan dekanlarla sorun yaşamaktadır. YÖK bu konuda da üniversiteleri uyardı. Dekanlarla uyum içinde çalışılmasını ve mobbing yapılmamasını istedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)