YÖK Başarı Ödülleri Verdi

Yükseköğretim Kurulu uluslararası rekabeti sağlayabilen Türk Üniversitelerini yaptırdığı bir araştırma ile belirledi ve bu üniversitelere ödüllerini takdim etti.

EĞİTİM 17.01.2018, 19:59
YÖK Başarı Ödülleri Verdi

Bu kapsamda merkezi İngiltere olan Quacquarelli Symonds derecelendirme kuruluşu ile dünyadaki en başarılı bin üniversite belirlendi. Her bir alanda ayrı bir şekilde değerlendirilen üniversitelerimizin toplam 24 alanda dünya üniversiteleri ile rekabet edebilir bir düzeye sahip oldukları tespit edilmiş oldu. 

En İyi Olduğumuz Alan Maden Mühendisliği

Alan bazlı yürütülen araştırma neticesinde en iyi olduğumuz alan maden mühendisliği oldu. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi’nin maden mühendisliği bölümü dünya genelinde bin üniversite arasında 31. sırada yer aldı. İTÜ’yü takip eden bölüm ve üniversite ODTÜ maden mühendisliği oldu. Bu bölümün listedeki sıralaması ise 45 olarak belirlendi.

Hazırlanan listede ülkemizden toplam 10 üniversite yer aldı. Bu kapsamda İTÜ, ODTÜ, Ankara, Bilkent, Hacettepe, Koç, Sabancı, Ege, Hacettepe ve Boğaziçi üniversiteleri listede yer edinmeyi başardı. 

En başarılı olduğumuz alan maden mühendisliği olarak belirlenirken bunun yanı sıra siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde de 150-200 arası bir sıralamaya sahip olmamızda ciddi manada başarılı olduğumuzu gösterdi. 

Yapılan bu araştırma sayesinde hangi alanda ileri bir seviyede olduğumuz hangilerinde geride kaldığımız gibi hususlar da açıklığa kavuşturulmuş oldu. Bu aynı zamanda eksikliklerimizi görme adına da son derece önemli bir çalışma olarak kayıtlara geçecektir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@