YLSY Öğrencileri Alanlarında Değerlendirilmeli

Yurtdışında lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurdukları YLSY programı hakkında Kamu Personeli Derneği tarafından kapsamlı bir rapor yayınlandı.

EĞİTİM 05.03.2019, 22:00
YLSY Öğrencileri Alanlarında Değerlendirilmeli

Farklı Alanlarda Görevlendirilmesin
Yurtdışında Lisansüstü Eğitim Alacak Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme Sınavı olarak bilinen YLSY programı, Kamu Personeli Derneği'nin araştırma konusu oldu. Hazırlanan kapsamlı raporda YLSY öğrencilerinin yurtdışında aldıkları dersler ile yurtiçinde görevlendirildikleri alanların farklı olduğuna dikkat çekildi. Bu durum öğrencilerin yurtdışında yaptıkları çalışmaların ve hazırladıkları tezlerin çöpe gitmesi anlamına geliyor. İşte böylesi bir durum yaşanmaması için rapor hazırlandı.

Raporda öğrencilerin yurtdışına gitmeden evvel alacakları derslerin müfredatını onaylattıkları da raporda belirtilen hususlardan birisi oldu. Yurtdışına gitmeden evvel müfredat onaylanmasına rağmen öğrenciler döndükten sonra başka alanlarda değerlendirilmeleri mantığa aykırı bulundu.

Raporda kurumlardan örnek verilerek uygulamanın nasıl işlediğine dair açıklamalar da yapıldı. Örnek kurumlar olarak Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verildi. Zira bu kurumlarda yurtdışından gelen öğrenciler doğrudan alanları ile ilgili çalışmakta ve bu sayede almış oldukları eğitim de boşa gitmemektedir. Bu uygulamanın diğer kurumlar tarafından da hayata geçirilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bu şekilde program amacına ulaşacaktır. Aksi takdirde YLSY öğrencileri personel ihtiyacını gidermenin dışında bir verimlilik üretemeyecek. Bu ise devlet kaynaklarının boşa kullanılması anlamına gelecektir. Böylesi bir israfa tüm kurumların karşı durması en doğal tepkidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)