YLSY İçin Öncelikli Alanlar Belirleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı kurumlara gönderdiği resmi yazı ile öncelikli alanlarda eğitim görmek üzere yurtdışına gönderilecek öğrenci sayısı için kontenjan belirlenmesini istedi.

EĞİTİM 13.04.2019, 19:00
YLSY İçin Öncelikli Alanlar Belirleniyor

Öncelikli Alanlar
Ülkemizde öncelikli olarak nitelikli personel yetiştirilmesinin amaçlandığı alanlar önceden belirlendi. Bu alanlarda yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için kontenjanlar toplanmaya başladı. Öğrenciler kendilerini en iyi şekilde geliştirdikten sonra ülkemize gelerek ilgili alanlarda faydalı olmaya çalışacak. Bu sayede ülkemizin muasır medeniyetler ile rekabet içerisine girmesi sağlanmış olacak.

Öncelikli alanlar içerisinde bilgi işlem teknolojileri başı çekerken otomotiv, enerji, makine imalat, savunma, uzay ve su gibi alanlar da yer alıyor. Yurtdışında eğitim alacak kimselerin belirlenmesinde yabancı dil puanı, ALES puanı ve lisans mezuniyet notu gibi hususlar rol oynamaktadır. Sıralamaya giren adaylar ayrıca bir de mülakat sınavına tabi tutulacaktır. Bundan da başarılı olan adaylar yurtdışında eğitim görmek için uzun bir yola çıkacaklardır. 

Son zamanlarda YLSY ile ilgili getirilen eleştirilerden birisi ve belki de en önemlisi yurtdışından gelen öğrencilerin farklı alanlarda görevlendirilmesidir. Bu durum hem devletin hem milletin hem de öğrencinin emeklerinin heba olması anlamına gelmektedir. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak için ilgili yönetmelik değişikliklerinin yapılması gerekiyor. Aksi takdirde insan gücümüzün israf edilmesi söz konusu olacaktır. Devlet büyükleri ve yetkililer bu konuya özel bir çözüm geliştirmek durumundadır.

Yorumlar (0)