YLSY Başvuruları 7 Ağustos’ta Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan YLSY kılavuzuna göre yurtdışında okumak isteyen öğrencilerden 7 ile 26 Ağustos tarihleri arasında başvuru alınacak.

EĞİTİM 06.08.2019, 12:25
YLSY Başvuruları 7 Ağustos’ta Başlıyor

1115 Öğrenci Gönderilecek
Belirlenen bazı alanlarda öğrencilerin yurtdışında eğitim görmeleri ve eğitim sonrasında ülkemizde görev yapmaları için YLSY sistemi hayata geçirilmişti. Her yıl belirlenen sayıda öğrenci bu program kapsamında yurtdışına gönderilmektedir. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar ülkemize geri dönerek ihtiyaç duyulan kurumlarda görevlendirilmektedir. Her ne kadar bu görevlendirmeler eleştirilse de YLSY programı halen daha revaçta görülmektedir. 

Başvurular Nasıl Yapılacak?
Yurtdışında eğitim görmek isteyen adaylar öncelikli olarak internet üzerinden başvurularını yapacaklardır. Başvurular rebus.meb.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecektir. Başvuru ekranı 7 Ağustos tarihinde kullanıcıların erişimine açılacak. Başvuru yapacak olan adaylar kendilerinin TC kimlik numarası ile kimlik seri numarasına ek olarak yakınlarının kimlik numarasını da kullanacaklar. 

Başvuru Kılavuzu
YLSY programı için başvuruda bulunacak adayların başvuru kılavuzunu dikkatli bir şekilde incelemesi gereklidir. Zira hangi eğitim durumuna sahip olan adayların hangi programa başvurabileceği bu kılavuzda belirtilmektedir. Başvuru yapan adaylardan ALES, YDS ve mezuniyet notu gibi şartlar istenecektir. Bu puanlara göre bir sıralama yapılacak ve sonrasında ise adaylar mülakata davet edilecektir. Mülakat sonrasında başarılı olan adaylar yurtdışına gönderilecektir. 

Yurtdışı Sonrası Hizmet
Adaylar yurtdışında gördükleri eğitimin 2 katı kadar bir süre kamu kurumlarında hizmet vermekle yükümlüdür. Bunun yanı sıra hangi kuruma atanacakları resmi olarak belli olsa da uygulamada farklı kurumlara atama yapılması söz konusu olabilmektedir. İşte bu nedenle adaylar şikayetçi olsalar da başvurular yüksek sayıda gerçekleşmektedir. Fakat tazminatların yüksek olması, yurtdışından sonra hangi kurumda çalışılacağının belli olmaması gibi nedenlerden ötürü

YLSY’yi tercih etmeyen adayların sayısı da oldukça fazladır. 
YLSY mülakatları ise tartışmalı olan konulardan bir diğeridir. Mülakatların kaldırılarak bunun yerine sadece puanlar üzerinden alım yapılması da talep edilen hususlar arasındadır. Ancak bu teklif pek sıcak karşılanmıyor ve mülakat uygulamasına devam ediliyor. Bu konuda herhangi bir adım atılması halinde gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)