YKS’ye Girecek Adayları Hangi Yenilikler Bekliyor?

Üniversiteye hazırlanan milyonlarca öğrenci 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde sınava girecek. Peki, bu sınavda adayları neler bekliyor?

EĞİTİM 16.06.2018, 21:20
YKS’ye Girecek Adayları Hangi Yenilikler Bekliyor?

Sınav Ne Zaman?

YKS sınavı bu sene 3 oturum halinde gerçekleşecek. İlk oturum birinci aşama denilen tüm adayların gireceği TYT testi 30 Haziran Cumartesi günü yapılacak. İkinci aşama sınavı olan ve alan bilgisinin ölçüleceği AYT testi ise 1 Temmuz Pazar günü yapılacak. Dil sınavına girecek öğrenciler ise aynı gün öğleden sonra sınava girecek.

Sınavda Neler Çıkacak?

TYT testine tüm adayların girmesi zorunlu olacak. Ortak müfredattan temel yeterlilik ölçülecek.  Sınavda Türkçe ve matematikten 40’ar soru sorulacak. Sosyal bilimlerden 25, fen bilimlerinden ise 20 soru sorulacak. Toplamda 125 soru için 135 dakika süre tanınacak. Bu sınavdan 150 puan barajını geçenler önlisans, 180 barajını geçenler lisans tercihleri yapılabilecek. Bu sene ilk defa 200 ve üzeri puan alanlar puanlarını bir sonraki yıl kullanabilecek.

AYT testinde ise edebiyat-coğrafya, sosyal bilimler, fen bilimleri ve matematikten 40’ar soru sorulacak. 160 soru için 180 dakika süre tanınacak. Yabancı dil sınavı ise 80 sorudan oluşacak ve 120 dakika süre tanınacak.

Daha önce öğrenciler sınavdan 18 farklı puan alırken bu sene 5 farklı puan oluşturulacak. Sonuçlar 31 Temmuz tarihinde açıklanacak. Sınava 2 milyondan fazla öğrenci girecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)