YKS’ye Girecek Adaylar Dikkat: Geleceğin Meslekleri Açıklandı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, YKS tercih kılavuzunda değişiklik yapılarak geleceğin mesleklerinin eklendiğini söyledi.

EĞİTİM 06.06.2019, 16:55
YKS’ye Girecek Adaylar Dikkat: Geleceğin Meslekleri Açıklandı

Öğrenciler 21. Yy İhtiyaçlarına Hazırlanıyor
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından YKS’ye giren adayları yakından ilgilendiren açıklamalar yapıldı. Ülkemizin ihtiyacı olan alanlarda bireyleri hazırlamak için 21. yy gereklerine göre alanların yenilendiğini söyledi. Akademiye, iş dünyasına, sanayiye gerekli olan doktoralı, nitelikli insan kaynağı yetiştirileceğini aktardı. 

Saraç, alışık olunan durağan sistemden dinamik bir sisteme geçileceğini söyledi. Geleceğin işleri raporuna göre yapay zeka, internet ve veri analizi gibi alanlarda faaliyet gösteren mesleklere yer verilecek. Bu kapsamda 16 üniversitede dijital dönüşüm süreci başlatıldı. Öğretim üyeleri de bu alanda yetiştirilmeye başlandı. 2019 yılının sonuna kadar bu alanda yetiştirilmek üzere 100 bin öğrenci alınacaktır. 

Büyük veri, veri madenciliği, yapay zeka, robotik gibi alanlarda nitelikli insan gücü yetişmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda YKS tercih kılavuzunda değişiklik yapılarak yeni alanlar eklendi. 

Tercih Yaparken Dikkat
İşsiz kalma kaygısı çeken gençler için geleceğin meslekleri umut olacak. 2019 yılı YKS tercih kılavuzunda lisans ve önlisansta yeni meslekler de yer alacak. Adalar dilerse bilgi güvenliği teknolojisi, havacılık elektroniği, uluslararası ulaştırma sistemleri, yapay zeka mühendisliği, yazılım geliştirme, dijital medya, tarım ticareti ve işletmeciliği, üç boyutlu modelleme gibi yeni alanlar eklendi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)