YKS’de Maske Kullanımı İçin Rehber Hazırlanıyor

YKS’ye girecek adaylar sınav başlayana kadar maske takacak ve sınav başladıktan sonra maskelerini çıkarabilecektir.

EĞİTİM 21.05.2020, 12:58 21.05.2020, 12:58
YKS’de Maske Kullanımı İçin Rehber Hazırlanıyor

Maske Kullanımının Detayları Belirlenecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bilim kurulu üyeleri bugün toplandı. Salgındaki son durum, bayramda uygulanacak tedbirler ve merak edilen konular masaya yatırıldı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Koca, kamuoyunu aydınlattı. 

YKS’ye girecek olan öğrenciler ve veliler sınav sırasında maske kullanımının nasıl olacağını merak ediyordu. İşte bu konu sağlık bakanına soruldu. Bakan Koca sınav esnasında maske kullanımının detaylarının belirlenmesi için rehber hazırlandığını söyledi. Bu rehber kısa süre içinde açıklanacaktır. Böylece öğrenciler kendilerini bekleyen tabloyu görecek ve önceden hazırlıklı olacaktır. 

Sınav Esnasında Maske Takılmayacak

Yapılan ilk açıklamalara göre öğrenciler bahçede beklerken, sınav binalarına giriş yaparken maske kullanacaktır. Okul bahçelerine sadece öğrenciler alınacak, veliler alınmayacaktır. Öğrenciler sınav binalarına alınırken sosyal mesafe kuralına uyarak sıraya girecektir. Binalara öğrencilerin alınma süresi uzun süreceği için 15 dakika kuralı arttırılarak uygulanacaktır. Sınav saatinden 1-2 saat önce binalarda olmak gerekir.

Öğrenciler sınav binasına girdikten sonra da kontrollü şekilde sosyal mesafeyi koruyarak sınıflara alınacaktır. Sıralara oturana kadar maske takılmak zorundadır. Öğrencilerin oturma düzeni sosyal mesafeye uygun olarak belirlenecektir. Böylece sınav başladıkta sonra maskeler çıkarılıp sınava devam edilebilecektir. Sınav bitince yeni maske takılacak ve binalardan çıkış yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)