YKS'ye Otobüs Kartı, Bozuk Para ve Anahtarla Girilebilecek

ÖSYM tarafından açıklanan sınav kılavuzunda sınava getirilemeyecek maddeler kısmında birtakım değişikliklere gidildi.

EĞİTİM 14.02.2019, 08:20
YKS'ye Otobüs Kartı, Bozuk Para ve Anahtarla Girilebilecek

Basit Pirsing Serbest
ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavına girerken adaylar yanında hiçbir şey götüremiyordu. Tek başına sınava gidenler yanlarına dönüş parası dahi alamıyorlardı. Bu da mağduriyetlere ve tepkilere neden oluyordu. YKS için yayınlanan son kılavuzda ise bu kural esnetildi. Bu sene yapılacak olan sınava toka, kemer, basit pirsing, anahtar, bozuk para ve başörtüsü iğnesi gibi cisimlerle girebilmek mümkün olacak. 

Önceden adaylar okul binaları içerisinde mesken tutan emanetçilere eşyalarını vermek durumunda kalıyordu. Yeteri kadar güvenli olmayan bu uygulama da büyük oranda tarihe karışacaktır. Ayrıca salonların pek çoğunun güvenlik kamerası ile izlendiği de göz önünde bulundurulacak olursa bu tür malzemelerin serbest bırakılmasına daha olumlu yaklaşılacaktır.

12 Şubat itibariyle YKS başvuruları başladı. Başvuru yapmak isteyen adayların 6 Mart tarihine kadar başvurularını yapması gerekiyor. 7 Mart tarihine kadar da başvuru ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Bu süreleri kaçıranlar için geç başvuru hakkı bir defaya mahsus verilecek ancak daha yüksek başvuru ücreti ödenecektir. 

Geçtiğimiz yıl YKS sınavına giren ve bu sınav puanıyla tercih yapmak isteyen adaylar da 20 lira yatırması gerekiyor. Böylelikle tercih döneminde bu kişiler de tercih yapabilecek. Başvuru süreci için tercih kılavuzunun detaylı bir şekilde okunmasını da tavsiye ediyoruz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)