YKS Tercih Sürecinde 14 Bin Eğitimci Tercih Danışmanlığı Yapacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, YKS tercih sürecinde 13 bin 985 eğitimci tarafından ücretsiz olarak tercih danışmanlığı hizmetinin verileceğini açıkladı.

EĞİTİM 19.07.2019, 07:50
YKS Tercih Sürecinde 14 Bin Eğitimci Tercih Danışmanlığı Yapacak

Öğrencilere Rehber Olunacak
17 Temmuz günü YKS sonuçları açıklanmıştı ve 23 Temmuz ile 29 Temmuz tarihleri arasında tercihler alınacaktır. Şu anda öğrenciler tercihlerini şekillendirmeye çalışmaktadır. Bu süreçte sevindiren bir açıklama da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk, Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Üniversite tercihi yapacak olan adaylara ve ailelerine müjde verdi. Bu öğrenciler ücretsiz olarak tercih danışmanlığı hizmetinden yararlanabilecektir. 

Tercih danışmanı olarak görev yapmak üzere tam 13 bin 985 öğretmen görevlendirilmiştir. Öğretmenler 3 bin 960 komisyona bağlı olarak görev yapacaktır. Bu öğretmenler öncelikle rehber öğretmenlerden seçilmiştir. Rehber öğretmenlerin yetersiz kaldığı yerlerde branş öğretmenleri de görevlendirilmiştir. Böylece öğrenciler tercih yaparken bu öğretmenlerden görüş ve öneri alabilecektir. Tereddüt ettikleri konularda soru sorabilir, her konuda soru işaretlerini giderebilirler. Öğrenciler tek başlarına ya da aileleri ile birlikte bu öğretmenlerle görüşerek tercihlerini yapabilirler. 

Öğretmenler Gönüllü Seçilmeli
Tercih danışmanı olarak görevlendirilen öğretmenler MEB tarafından resen görevlendirilmektedir. Yaz döneminde yapılan bir görevlendirme olduğu için her öğretmen uygun olmayabiliyor. Bu nedenle öğretmenler görevlendirmelerin gönüllülük esasına göre yapılmasını istiyor. Ayrıca öğretmenlere ödenecek olan mali haklarla da gönüllülük için teşvik saplanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)