YKS Tercih Kılavuzu Yayınlandı

ÖSYM tarafından ilk kez bu sene düzenlenen YKS sınavı sonrasında YKS tercih kılavuzu yayınlandı.

EĞİTİM 06.07.2018, 23:08
YKS Tercih Kılavuzu Yayınlandı

Boş Kontenjanlar Açıklandı

Lise eğitimini tamamlayan öğrenciler bu sene LYS yerine YKS sınavına girdiler. 30 Haziran- 1Temmuz tarihlerinde tamamlanan sınavın ardından tercih kılavuzu da yayınlandı. 2018-2019 eğitim öğretim yılı için üniversiteye kayıt yaptıracak olan öğrenciler ve veliler tarafından merakla beklenen YKS tercih kılavuzu erişime açıldı. Bu kılavuz ile üniversite kontenjanları da belli oldu.

Tercihler Ne Zaman?

YKS tercihleri 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Sınav sonuçları ise 31 Temmuz Salı günü açıklanacak. 3 Temmuz’da ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzu ile öğrenciler şimdiden tercihleri için plan yapmaya başladı. Kılavuzda yer alan okullar, taban ve tavan puanlar, sıralamalar, kontenjanlar incelenerek adaylar ve velileri tarafından tercihler için fikir oluşturulabilecek.

2018 YKS tercih kılavuzunu herkes ÖSYM sitesinden indirebilir. Kılavuzlar basılı olarak yayınlanmayacak ve dağıtımı yapılmayacak. Adaylar kılavuzu elektronik olarak inceleyebilecek.

Tercihler ise 7 Ağustos’ta başlayacak. Adaylar ÖSYM AİS sistemine giriş yaparak elektronik ortamda tercih yapacaklar. Tercihler için tek yöntem elektronik ortamda yapmak ve diğer yollarla yapılan tercihler kabul edilmeyecek.

Kimler Tercih Yapacak?

Sınavda barajı aşan her öğrenci tercih yapabilecek. TYT sınavında 150 barajını geçen, AYT sınavında ise 180 barajını geçen adaylar tercih yapabilecekler. Yani bir öğrenci TYT’de en az 15, AYT’de ise en az 20 net yapmalı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)