YKS Sonuçları Yaklaşıyor, Özel Üniversiteye Gidecekleri Neler Bekliyor?

YKS sonuçları 31 Temmuz 2018’de açıklanacak. Tercihini özel üniversiteden yana kullanacak olan adayları neler bekliyor?

EĞİTİM 26.07.2018, 20:10
YKS Sonuçları Yaklaşıyor, Özel Üniversiteye Gidecekleri Neler Bekliyor?

Vakıf Üniversitesi Fiyatları

YKS sonuçlarının açıklanması ile devlet üniversitesine puanı yetmeyen ancak maddi durumu iyi olanlar, daha iyi bir eğitim için tercihini vakıf üniversitesinden yana kullananlar gibi öğrenciler araştırmalara başladı bile. Vakıf üniversitelerinde de devlet üniversitelerindeki programların çoğu sunuluyor.

ÖSYM tarafından yayınlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda vakıf üniversitelerinin fiyat bilgisi de yer alıyor. Böylece öğrenciler tercihlerini yaparken vakıf üniversitelerini de göz önünde bulundurabilir.

Vakıf üniversitelerinde öğrenim ücreti en yüksek olan bölümün başında tıp geliyor. Senelik eğitimi 70 bin TL’ye ulaşıyor. En ucuz tıp eğitimi ise senelik 40 bin TL’ye sunuluyor. Hukuk fakültesi 45 bin liraya, mühendislik ve mimarlık ise 40 bin liraya ulaşıyor.

Vakıf Üniversitelerinde Kontenjanlar

79 bin mühendislik kontenjanının 14 bini, 14 bin tıp kontenjanının 2 bini, 15 bin hukuk kontenjanının ise 6 bini vakıf üniversitelerinde bulunuyor.

Vakıf üniversitesinde eğitim almak isteyen bir öğrenci senede 40 bin TL’den 4 yıl için en az 160 bin TL öderken, oldukça rağbet gören tıp eğitimi için senede 70 bin TL’den 7 senede 490 bin TL ödemek gerekiyor. Yani vakıf üniversitesinde okumak isteyenlerin ortalama bir ev parasını gözden çıkarmaları gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)