YKS Ek Tercihler Başladı!

ÖSYM tarafından YKS ek yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Başvurular 5-11 Eylül tarihleri arasına yapılacak.

EĞİTİM 04.09.2019, 23:11
YKS Ek Tercihler Başladı!

Tercih Kılavuzu Yayımlandı
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen adaylar ek tercihleri yapacaktır. Adayların tercih yapması için ÖSYM tarafından kılavuz yayımlandı. Adaylar TC ve şifre ile ÖSYM AİS üzerinden tercihlerini oluşturacaktır. 

Tercihler 5 Eylül’de başlayacak ve 11 Eylül’de sona erecektir. Ek yerleştirmeler için 20 TL tercih ücreti yatırılacaktır. Ücret ödemek için son tarih 12 Eylül 2019 tarihi saat 23.59’a kadardır. Ücret ödenmezse tercihler geçersiz sayılır. 

ÖSYM tarafından açıklanan kılavuz ile ilk yerleştirmelerde açık kalan bölüm ve fakülteler belirlenmiştir. Sine rağmen kayıt yaptırmayan adaylar boş kontenjan kalmasını sağlar. Aynı zamanda ilgili bölüm az tercih edilmişse kontenjan yine dolmayacaktır. İşte bu boş kalan kontenjanlara ek tercihler ile yerleştirme yapılacaktır.

TYT puanı 150 ve üzerinde olan adaylar önlisans bölümlerini tercih edecektir. AYT/YDT puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans bölümlerini tercih edecektir. adaylar tercihlerini YÖK atlas üzerinden online olarak oluşturabilecektir. Tercihlerde kodlara dikkat edilmelidir ve liste oluşturulduktan sonra özel koşullar incelenmelidir. Adaylar toplamda 20 tercih yapabilecektir. 

Yerleştirmeler Nasıl Yapılıyor?
Öğrenciler tercih yaparken yerleştirme sistemini öğrenmelidir ki tercihlerini doğru şekilde oluşturabilsin. ÖSYM tarafından öğrenciler başarı sırasına göre yerleştirilmelidir. Birinci olan aday ilk tercihine yerleştikten sonra ikinci adayın yerleşmesine geçecektir. Bu şekilde yerleştirmeler devam eder ve bir adayın ilk tercihi dolmuşsa ikinci tercihine yerleşecektir. Bir fakültenin kontenjan sayısı dolunca artık oraya yerleştirme yapılmayacaktır. 

Tercih yaparken puanından yüksek bölümlerin de tercih listesine eklenmesi faydalı olacaktır. Zira bazı durumlarda puanı yüksek olduğu için tercih edilmeyen bölümlerde kontenjanlar boş kalabilmektedir. İşte bu durumda puandan yüksek bir bölüme yerleşilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca puanlar her sene değiştiği için tercih yaparken sıralamaların esas alınmasında da fayda vardır. Böylelikle daha isabetli bir tercih yapılabilir. Son olarak tercih yaptıktan sonra tercih ücretlerini yatırmayı da ihmal etmemelidir. Aksi takdirde tercih geçersiz olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)