YKS başvuru kılavuzu yayımlandı

ÖSYM tarafından 2020 YKS başvuru kılavuzu yayımlandı. Başvurular 6 Şubat’ta başlıyor.

EĞİTİM 05.02.2020, 22:14 06.02.2020, 00:55
YKS başvuru kılavuzu yayımlandı

Başvurular başlıyor

2020 yılında YKS’ye girecek adaylar için başvuru kılavuzu yayımlandı. Kılavuza göre YKS sınavı 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular ise 6 Şubat tarihinde alınmaya başlayacak ve 3 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek. Başvurular ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından online bir şekilde gerçekleştirilecektir. Daha önce ÖSYM sistemine kayıt olarak başvuruda bulunan adaylar fotoğraflarının geçerlilik süresi devam ediyorsa hiçbir şubeye başvurmadan online olarak başvurularını yapabilirler. Ancak daha önce sistemde kaydı olmayan ya da kaydı olmasına rağmen fotoğrafın geçerlilik süresi sona eren adayların en yakın ÖSYM şubesine gitmeleri gereklidir. 

Adaylar iki farklı temel sınavda ter dökecek. Bunlardan birincisi Temel Yeterlilik Testi olurken ikincisi de Alan Yeterlilik Testi’dir. Bunun yanı sıra bir de yabancı dil testi bulunmaktadır. Bu teste sadece yabancı dil alanından tercih yapacak adaylar başvuru yapacaklardır. 

Ücret Ne Kadar?

YKS sınav ücreti de açıklanan kılavuzda belirtildi. Buna göre her bir oturum için 70 lira katılım ücreti ödenecek. 3 oturuma girecek bir kişi toplamda 210 lira ödemek durumunda kalacak. Ücretlerin en geç 4 Mart günü yatırılması gerektiğini de hatırlatmak gerekir. Bu tarihleri kaçıranlar için bir de geç başvuru tarihi bulunmaktadır. Ancak bu tarihte yapılacak başvurularda ücretler artırılmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)