Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Liselere 1 Haziran’da Başvuru Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı yetenek sınavıile öğrenci alan liseler için başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin usul ve esasları yayınladı.

EĞİTİM 27.05.2018, 08:33
Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Liselere 1 Haziran’da Başvuru Yapılacak

Sınavlar 2 Temmuz’da Başlayacak

Spor liseleri, güzel sanatlar liseleri ile Anadolu İmam Hatip liselerinin sınavla alınan bölümleri için öğrenciler 1 Haziran’dan itibaren başvuru yapmaya başlayabilecekler. Başvurular 26 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Başvuru yapacak öğrenciler e-okul üzerindeki dilekçeyi doldurarak ilgili okul müdürlüklerine başvuruda bulunacaklardır. Okullar başvuruları aldıktan sonra sınava girebilecek adayların listesini yayınlayacaktır. 27-29 Haziran tarihleri arasında bu listeler okulların internet adresleri üzerinden takip edilebilecektir.

Adaylar isimlerini kontrol ettikten sonra sınav aşamasına geçilecektir. Sınavda başarılı olabilmek için 50’nin üzerinde bir puan almak gereklidir. Bunun ardından yetenek sınavının %70 ile ortaokul başarı puanının %30’unun ortalaması alınacak ve ortaya yerleştirme puanı çıkacaktır. Bu puana göre yapılacak sıralamanın ardından kontenjana göre bir alım gerçekleştirilmesi söz konusu olacaktır.

Sınav sonuçlarının açıklanması ve kazananların belirlenmesinin ardından 9 ile 11 Temmuz tarihleri arasında kayıt işlemleri yapılacaktır. Öğrenciler kayıtlarını e-okul üzerinden gerçekleştirebilecektir. Kayıtlar sonrasında boş kontenjanlar söz konusu olursa yedek listede yer alan öğrencilere kayıt hakkı doğacaktır. Yedek öğrenciler 13 Temmuz tarihinde kendilerine sıra gelmesi durumunda kayıt yaptırabileceklerdir. Başka bir yere yerleşen adaylar için ise sadece bir lisede kayıt yaptırmak mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)