Yerleşemeyen Öğrencilere MEB’den Müjde

LGS ile yerleşemeyen binlerce öğrenci için MEB’ten rahatlatan açıklama geldi. Kontenjanlar artacak, gerekirse ikili eğitime geçilecek.

EĞİTİM 02.08.2018, 23:05
Yerleşemeyen Öğrencilere MEB’den Müjde

Yerleşemeyenlere Çözüm

Bu sene ilk kez uygulanan liselere geçiş sistemi hayal kırıklığı yaşatırken pek çok problemi de beraberinde getirdi. Hem sınavla hem de adrese dayalı sistemle yerleşemeyen binlerce öğrenci açıkta kaldı. Bu öğrencilerin durumu medyada da çokça konuşuldu. Konuya ilişkin MEB’ten rahatlatan bir açıklama geldi. MEB, hiçbir öğrenciyi üzmeyeceklerini ve herkesin istediği okula yerleşeceğini söyledi. Anadolu Lisesi isteyen öğrencinin mutlaka Anadolu lisesine yerleşeceği açıklandı. Formül olarak ise kontenjanların arttırılacağı ve gerekirse ikili eğitime geçileceği belirtildi.

Bakanlık yetkilileri öğrencilerin 4 tercih hakkı daha olduğunu belirtti. Bu tercihlerin doğru ve dikkatli bir şekilde yapılmasını istedi. Öğrencilerin rehber öğretmenlerinden destek almalarını istedi. Eğer öğrenciler bu dört tercihte de istediği okula yerleşemezse Anadolu Liseleri’nin kontenjanının arttırılacağı belirtildi. Gerekirse ikili eğitime geçileceği ancak her öğrencinin istediği okula gideceği aktarıldı.

Meslek Liseleri ve İmam Hatipler Boş Kaldı

Bu sene öğrenciler LGS tercihlerinde aynı okuldan üç tane olmak üzere 5 tercih hakkına sahipti. Tercih sonuçlarının açıklanması ile binlerce öğrenci açıkta kaldı. Tercih sonuçlarına göre öğrenciler meslek liseleri ve imam hatiplerde okumak istemedi. Öğrencilerin Anadolu Lisesi’nde okumak istediği ortaya çıktı. Anadolu liseleri yüzde 95.1, meslek liseleri yüzde 55.5 ve imam hatipler yüzde 52.3 doluluk oranına ulaştı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)