Yeni Sınıf Geçme Sistemi Öğrencileri Zorlayacak

Ülkemizde özellikle lise öğreniminde uygulanan sınıf geçme yönetmeliğinin öğrencileri rahatlığa alıştırdığı nedeniyle değiştiriliyor.

EĞİTİM 29.12.2019, 14:42
Yeni Sınıf Geçme Sistemi Öğrencileri Zorlayacak

Ülkemizde sınıf geçme son derece kolay bir şekilde gerçekleşiyor. MEB tarafından liselerde uygulanan mevcut sistemde öğrencinin ne kadar zayıfı olursa olsun genel ortalamasının 50 puan olması durumunda sınıf geçebiliyordu. Bu sebeple beden eğitimi, din gibi nispeten daha kolay ve yüksek not alınan dersler sayesinde öğrenciler kültür derslerinden başarısız olsa da sınıfı rahatlıkla geçebiliyordu. Mevcut bu sistemin öğrencileri tembelleştirdiği ve derslere verdikleri önemin azalmasına yol açtığı yönünde yoğun eleştiriler yapılıyordu. MEB Bakanı Ziya Selçuk ile birlikte yeni bir yapılanmaya giden MEB bu doğrultuda sınıf geçme yönetmeliğinde de kapsamlı bir değişikliğe gidiyor. Bu sayede sınıf geçmenin mevcut sisteme göre çok daha zor olacağı ve öğrencileri çalışmaya teşvik edeceği belirtiliyor.

Çok Zayıfı Olan Öğrencilerin Sınıf Geçmesi Oldukça Zor Olacak

2020 yılından itibaren uygulanması planlanan yeni sınıf geçme yönetmeliği ile birlikle 4 ve üzeri zayıfı olan öğrenciler dönem ve yılsonunda not yükseltme ve ders geçme sınavlarına girecekler. Bu sınavlarda başarılı olamayan ve zayıf sayısını 4 dersin atlına indiremeyen öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar. Bu yeni sistemin öğrenciyi zorlayacağı fakat çalışmasını arttıracağından dolayı uzun ve orta vadede öğrencilerin yararına bir sistem olacağı ifade ediliyor. Bu durumun öğretmenini sınıf içerisinde ki otoritesine de olumlu katkı yapacağı düşünülüyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@