Yeni Milli Eğitim Bakanını Hangi Sorunlar Bekliyor

Yeni kabinenin oluşturulmasıyla Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk’u eğitim alanında oldukça ciddi sorunlar bekliyor.

EĞİTİM 18.07.2018, 18:51
Yeni Milli Eğitim Bakanını Hangi Sorunlar Bekliyor

Eğitimdeki Başarısızlıklar

16 yıldır iktidarda olan hükümetin de kabul ettiği gibi en başarısız olunan alanların başında eğitim geliyor. Şimdiye kadar hep eğitimci olmayan MEB bakanlarının yaptığı uygulamalar sorunları daha da büyütmüşken, bir eğitimci olan yeni bakan Ziya Selçuk umutları yeşertti.

Şimdiye kadar eğitim alanında hep derslik inşası, öğretmen sayısını çoğaltma gibi fiziki altyapılar için çalışıldı ve öğrencilerin başarısını arttırma göz ardı edildi. Eğitimde başarıyı arttırmak için öncelikle eğitime eğitimciler dışındaki siyasiler, vakıflar, kişiler vs müdahalesi önlenmelidir. MEB kadroları liyakate göre eğitimcilere emanet edilmelidir.

Neler Yapılmalı?

İlk olarak MEB’de istikrar sağlanmalıdır. Sürekli sistem değişikliklerinden hiç kimse memnun değil. Daha ilk kez uygulanacak olan liseye geçiş sistemi şimdiden fiyaskoya sebep olmuştur. Tercihler yapılmış olmasına rağmen henüz sonuçlar açıklanmadan değişiklik yapılmasına imkan var.

Yönetici görevlendirmeleri için sözlü sınav uygulaması ile şeffaflıktan uzaklaşıldı. Sözlü sınav puanları kamuoyuna açılmadı. Bunun sebebinin ise bazı yöneticilerin kayırma ile liyakate uygun olmayan şekilde seçilmesi. Şeffaflık içeren bir yönetici görevlendirme yönetmeliği şart.

Sözleşmeli öğretmen alımı mülakatları ve mülakatlarda uygulanan +3/-3 puan uygulaması hakkaniyete aykırıdır. Mülakat puanı KPSS puanına bağlı kalmadan 100 puan üzerinden değerlendirilmelidir. Bu durumda sözlü sınav anlamsız ve haksızdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)