Yeni Mezun Öğretmenler Sınıfta Kaldı

KPSS öğretmenlik alan bilgisi testine giren yeni mezun öğretmenler yaptıkları netlerle kendi alanlarında dahi başarılı olamadılar.

EĞİTİM 29.07.2018, 23:21
Yeni Mezun Öğretmenler Sınıfta Kaldı

Sayısal Netler Daha Kötü

ÖSYM, öğretmen alan bilgisi testi sınavına giren öğretmenlerin puanlarını irdeledi ve istatistikleri yayınladı. ÖSYM’nin verilerine göre öğretmenler kendi alanlarında dahi başarılı olamadılar. Sayısal bölümlerdekilerin ise sözeldekilere nazaran daha başarısız oldukları gözlemlendi.

En düşük net yapılan testin fen bilgisi ve teknolojileri olduğu gözlemlendi. Fen testinde 11,82 oranında net yapılırken matematikte bu oran 11,97 olarak gerçekleşti. Kimya ve fizik testlerinde bu rakamlar biraz daha yüksek olmasına rağmen tatmin edici bir noktaya ulaşamadığını da ifade etmek gerekir. Zira adaylara toplamda 50 soru yöneltilirken adayların soruların yarısına dahi doğru cevap veremedikleri gözlemlendi.

En Başarılı Alan

Öğretmen adaylarının en başarılı oldukları alanların başında ise PDR geldiği belirlendi. Buna göre 50 sorudan 34’üne doğru yanıt veren adaylar alanlarında en başarılı öğretmenler olarak belirlendi. PDR’nin ardından ise Türkçe ile din kültürü testleri geldi. Bu testlerde yapılan doğru sayısı 29 olarak belirlendi.

Adayların başarısız olmasının nedenleri arasında ilk sırada eğitim sistemi gösterildi.  Bu kapsamda adayların üniversitelerde aldıkları eğitimlerin KPSS’ye yönelik olmaması yeni mezun olanların başarısız olmalarına neden olmaktadır. Buna karşılık eğitim sisteminde sürekli olarak yapılan değişiklikler de kafa karışıklığına neden olabilmekte ve bu da başarısızlığa neden olmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)