YDS Sınav Giriş Belgeleri Yayımlandı

8 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YDS/2 Sınavı için sınav giriş belgeleri ÖSYM üzerinden erişime açıldı.

EĞİTİM 01.09.2019, 20:38
YDS Sınav Giriş Belgeleri Yayımlandı

Sınav Giriş Belgesi Alınabilecek
YDS sınavı ÖSYM tarafından senede 2 kez uygulanmaktadır. Bahar ve sonbahar dönemlerinde bu sınav yapılır. Senede birkaç kez de e-YDS uygulanır. En yakın YDS sınavı 08 Eylül 2019 tarihinde yapılacaktır. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2019-YDS/2) bu sene yapılan sonbahar sınavıdır. Sınava girecek olan adayların başvuruları daha önce alınmıştı. Şimdi ise Sınava Giriş Belgeleri ÖSYM üzerinden adayları erişimine açıldı. 29 Ağustos 2019 tarihinden itibaren belgelere erişim mümkündür. 

Sınav giriş belgesinde adayların sınava hangi okulda gireceği yer almaktadır. Adaylar bu belgenin çıktısını alarak sınav günü yanlarında getirmelidir. Ayrıca yanlarında kimlikleri de bulunmalıdır. 

Saat 10.00’dan Önce Sınav Binasında Olun
ÖSYM tarafından konulan 15 dakika kuralı nedeniyle adaylar bazen mağdur olabilmektedir. Yapılacak YDS sınavında ise saat 10.00’dan sonra sınav binalarına giriş yapmak yasak olacaktır. Bu yüzden adaylar mutlaka saat 10’dan önce sınav yerine gelmiş ve binaya girmiş olmalıdır. Geç kalan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır. 

Sınavda adaylara 80 soru sorulacaktır ve 180 dakikada yanıtlamaları istenecektir. 3 saatlik süre sonunda sınav sona erecektir.

YDS Sonuçları
YDS’den alınan puanlar lisansüstü eğitim almak için oldukça önemlidir. Ayrıca akademik kariyer düşünenlerden de YDS puan şartı istenir. KPSS ile kamuya atanacak olan adayların başvuracağı bazı ilanlarda da YDS şartı yer alacaktır.

Özellikle uluslar arası ilişkiler ya da bazı mühendislik dallarında yabancı dil şartı aranır. Bu gibi ilanlarda aranan yabancı dil şartının sağlanması halinde başvurular kabul edilecektir. 

Eğer uluslar arası geçerliliği olan bir yabancı dil puanı isteniyorsa dönüşüm tablosuna bakılacaktır. A Seviyesi 90 - 100 arasındaki puanları, B Seviyesi 80 - 89 arasındaki puanları, C Seviyesi 70 - 79 arasındaki puanları, D Seviyesi 60 - 69 arasındaki puanları ve E Seviyesi 50 - 59 arasındaki puanları kapsar. Bu şekilde YDS dil seviyesi IELTS gibi sınavlara dönüştürülebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)