Yapay Zeka İle Kişiye Özel Eğitim Dönemi Başlayacak

İlköğretimden yükseköğretime kadar tüm eğitim müfredatlarının tekdüze olma sorunu yapay zeka ile aşılacak. İlgi Alanına Göre Yol Çizecek...

EĞİTİM 10.01.2019, 22:10
Yapay Zeka İle Kişiye Özel Eğitim Dönemi Başlayacak

Ülkemizde eğitim toplu olarak verilmesi gereken bir meta olarak kabul görüyor. Bunda etkili olan hususlardan en önemlisi de elbette ki fiziksel imkansızlıklardır. Her bir kişiye özel eğitim verilmesi ve ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirme yapılması hayal gibi duruyor. Ancak yapay zeka geliştiricileri bunun çok da uzak olmadığını ifade ediyorlar. Geliştirilecek yeni yapay zekalı robotlar sayesinde kişinin ikgi ve yetenekleri tespit edilecek ve kişinin eğitim hayatı buna göre yönlendirilecek. 

Ödevler Unutulmayacak
Eğitim sistemimizde öğrencilerin ödevlerini yapmayı unutması olayı ile sık karşılaşılmaktadır. Yapay zekaya geçişin sağlanması ile birlikte bu olayın da tarihe karışacağını söyleyebiliriz. Uygulamaya yazmanıza dahi gerek kalmadan yapay zeka size ödevinizi hatırlatacak ve SMS gönderecek. Bu sayede ödevi unutmak gibi bir ihtimal tarihe karışacaktır. 

Teknoloji uzmanları tüm bu anlatılanların yakın bir gelecek içerisinde gerçekleşeceğini ifade ediyorlar. Dolayısıyla bu anlatılanların çok da uzak olmadığını ifade etmek gerekir. Yapay zeka ile birlikte her yaştan kişiye özel eğitim müfredatı da hazırlanabilecek. Böylelikle yaşı ileri olan kimseler planlarını daha iyi bir şekilde yapabilecek. Hali hazırda birtakım mobil uygulamaların olduğunu söylesek de bunların üretilmesi planlanan yapay zeka nezdinde çok ilkel olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)