Yağmacı Dergi ve Konferanslara YÖK’ten Tedbir

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamaya göre Predatory yani yağmacı olarak adlandırılan dergi ve konferanslar akademik yükselmelerde kullanılamayacak.

EĞİTİM 10.03.2019, 15:00
Yağmacı Dergi ve Konferanslara YÖK’ten Tedbir

Yağmacı Dergilerin Özellikleri 
Üniversiteler Arası Kurul tarafından alınan karara göre yağmacı dergilerde yapılan yayınlar değerlendirmeye alınmayacak. Böylelikle akademik teşvik ve yükselmeler etki alanı yüksek dergilere göre yapılacak. Üniversiteler Arası Kurul hangi özellikleri taşıyan dergilerin bu kapsamda değerlendirileceğini de açıkladı. Buna göre makaleyi yayınlamak için para istenmesi, makaleyi hızlı yayınlamak için söz veren dergiler, yayın ilkesi açıklamalarında eksiklik olması, yayın ilkeleri içerisinde açık ve net bir şekilde özgünlük, önem ve etki aranmadığının ifade edilmesi, hakem sürecinin gerçekçi işletilmemesi ve telif haklarına riayet edilmemesi yağmacı dergi olma özellikleri arasında sayıldı. 

Yükseköğretim Kurulu sadece dergiler için değil kongre ve konferanslar için de tedbir alacak. Bu kapsamda ticari kongre olarak nitelendirilen ve para verilerek sunum yapılan konferanslar da akademik yükselmede kabul edilmeyecek. Sadece bildiri özeti göndererek konferansa dahi gitmeyen akademisyenlerin bu çalışmaları akademik teşvik için de kabul edilmeyecek. 

Rektörlerden Destek 
YÖK tarafından duyurulan yağmacı dergilere karşı alınan tedbirler rektörler tarafından da takdirle karşılandı. Bu sayede akademik kalitenin artması temenni ediliyor. Bu tür uygulamalara müsamaha gösteren kimselere karşı da gerekli tedbirler alınacaktır. Ayrıca bu tür konferansların organize edilmesinin de önüne geçilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)