VGM Burs Başvuruları Başladı!

Vakıflar Genel Müdürlüğü her yıl düzenli olarak bursiyer alıyor. Öğretim kademelerine göre burs miktarında değişiklik gösteren burs yardımına ortaöğretim kademeleri ile lisans öğrencileri başvurabilecekler. VGM bursu ne kadar? Burs başvurusu nasıl yapılır? İşte tüm detaylar.

EĞİTİM 21.09.2019, 10:15 22.09.2019, 00:26
VGM Burs Başvuruları Başladı!

Kredi Yurtlar Kurumu burslarından sonra devletin maddi durumu olmayan öğrencilere imkan sağladığı en çok konuşulan burs veren kurum Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Vakıflar Genel Müdürlüğü, hem ortaöğretim hem de lisans kademesinde öğrenim gören Türk öğrencileriyle yabancı ülkeden ülkemize eğitimini tamamlamak için gelen yabancı öğrencilere burs vermek için başvuruları başlatmıştı. Burs başvuruları başladıktan sonra en çok sorulan sorulardan birisi de burs başvurusunun nasıl yapılacağıydı.

2019 VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Öncelikle her burs başvurusunun aynı sayfadan yapılmadığı, öğretim kademenize göre farklı sayfalardan burs başvurusunun yapıldığı unutulmamalıdır. 

Ortaöğrenim (ilkokul, ortaokul, lise) Bursu Başvuru Formu için tıklayınız.
Yükseköğrenim Bursu Başvuru Formu için tıklayınız.
Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu Başvuru Formu için tıklayınız. 

Yukarıdaki bağlantılardan kendi öğretim kademenizde olan linke tıklayarak açılan sayfadaki gerekli yerleri doldurup sisteme giriş yapınız.

Yükseköğretim bursu başvuru sayfası yukarıdaki gibidir. Öncelikle T.C. kimlik numaranızı, baba adınızı, doğum tarihinizi ve kimlik kartı ya da eski kimliğinizin seri numarasını ilgili bölümlere doldurarak sisteme giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra size ve ailenize ait bilgileri "doğru bir şekilde" doldurarak başvuru formunu gönderiniz.

Burs başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken bilgiler de kılabuzda yayınlandı. Bu önemli bilgilerin en başında halen burs almakta olan öğrencilerin tekrar burs başvurusu yapmalarına gerek olmaması bilgisidir. Bunun dışında önemli olan bir diğer bilgi ise şartlardır. Öğrencilerin burs alabilmesi içi gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartların ilki maddi durumu yetersiz olan öğrencilerdir. Ayrıca başka kamu kurum ve kurulaşlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmemektedir.

VGM Burs Ücreti Ne Kadar?

Her yıl belli bir oranda artış gösteren VGM bursu bu yıl da artarak ücreti duyurulmuştu. Yapılan burs başvurusu duyurusunda Ortaöğrenim öğrencileri aylık 60,00 TL tutarında karışılıksız bir burs ile , yükseköğrenim öğrencileri aylık 250,00 TL tutarında karşılıksız burs ile ,Türkiye’deki eğitim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencileri ise aylık 500,00 TL karşılıksız burs ile eğitim-öğretim hayatında destek sağlanması planlanıyor.

VGM burs başvurusununsa son başvuru tarihinin ortaöğretim öğrencilerine 9 Ekim 2019, yükseköğretim öğrencilerine 30 Ekim 2019 tarihi olduğu da unutulmamalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)