Velilere Doğru İkametgâh Uyarısı

YGS sisteminin değişmesi ile birlikte liselere sınav yerleşmeyen adaylar ikametgâh durumlarına göre yerleştirilmesi planlanmaktadır.

EĞİTİM 08.07.2018, 15:20
Velilere Doğru İkametgâh Uyarısı

Çocuklarının sınavla istedikleri yerlere yerleşemeyen veya sınava çocukları girmeyen veliler çocuklarının daha iyi eğitim veren okullarda okuması için her yolu denemektedirler. Özellikle yeni sınav sistemi ile birlikte adrese dayalı kayıt sisteminin olacağının açıklanması bazı velileri harekete geçirmiş durumdadır.

Bu anlamda evlerini taşıyan ya da adreslerini akrabalarının olduğu yerlere aldıran veliler bu anlamda oldukça büyük bir haksızlığa yol açmaktadırlar. Tüm bu olanlar karşısında kayıtsız kalmayan MEB ise Milli Eğitim Müdürlüklerine ve valiliklere bir yazı yolladılar.

Ez Az 6 Ay İkamet Şartı

Bu adaletsiz durumun önüne geçmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı genelgede bu sene liseye yeni kayıt olacak öğrencilerin bulundukları yerde en az 6 aydır ikamet etme zorunluluğu getirmiştir. Bu sayede sırf adres değişikliliği yaparak okul değiştirmek isteyen ve kanunsuz adres beyanı yapan kişilerin önüne geçilmesi planlanmaktadır.

Ayrıca valilikler usulsüz beyan yapan kişilerin araştırılarak haklarında gerekli cezai işlem yapacakları ve okul kayıtlarının da eski bulundukları yerlere göre yapılacağını bildirmişlerdir. Bu anlamda özellikle okul müdürlükleri kayır aşamasında iyi ve detaylı bir inceleme yaparak son dönemlerde adres değişikliği yapmış kişileri valiliklere bildirmesinin önemi oldukça artmış durumdadır. Adrese dayalı okul kaydı uygulamasında tek düşündürücü nokta ise gerçekten adres değişikliği yapmak zorunda kalan vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşatılmamasıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)