Üniversitelerin Bölünmesinde Son Durum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı Gençlik Festivali programı kapsamında gündemdeki önemli konulara değindi.

EĞİTİM 06.05.2018, 19:11
Üniversitelerin Bölünmesinde Son Durum

İsimleri Değişmeyecek

Üniversitelerin çok büyümesinin kaliteyi düşürdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu sebeple YÖK ile bir çalışma başlattıklarını ifade etti. 100 binin üzerinde öğrenciye sahip olan İstanbul Üniversitesi’nde kalitenin düştüğünü belirten Erdoğan YÖK’ün yaptığı çalışma neticesinde ikiye bölme kararının alındığını dile getirdi.

Tepki Geldi

Cerrahpaşa ve ÇAPA Tıp’tan tepki aldıklarını ifade eden Erdoğan, bölünme sonrasında isimlerin değişmeyeceğini belirtti. Bu kapsamda diplomada bölümün önünde İstanbul ibaresi yazmaya devam edecek.

10 Üniversite Bölünecek

Nüfusu giderek daha da çok artan 10 büyük üniversitenin bölünmesi gündemde yer alıyor. Ancak tüm üniversitelerin aynı anda bölünmesi söz konusu olmayacak. İlk olarak İstanbul Üniversitesi ile bir deneme süreci gerçekleştirilmiş olacak. Bu üniversitenin seçilmiş olmasının nedeni ise yeteri kadar insan kaynağına ve gerekli donanımlara sahip olmasıdır. Eğer bu üniversitede başarı elde edilirse diğer üniversitelerin de bölünme süreçleri başlatılacak.

Üniversitelerin bölünmesi aşamasında yeni oluşturulacak üniversiteye YÖK’ten yetki devri de yapılacak. böylelikle inisiyatif yeni oluşturulan üniversiteye devredilmiş olacak. Ardından da kurulum işlemleri hızlı bir şekilde devam edecek. Aşamalı olarak ilerleyen bu süreç sonunda ise akademik eğitim ve diploma verme aşamasına da gelinmiş olacak. Yurtdışından öğretim üyesi transfer etme imkanı da bu üniversitelere verilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)