Üniversitelere Şahsen Başvurular Başladı

E-devlet üzerinden kayıt yaptırması mümkün olmayan öğrenciler için şahsi başvurular başladı.

EĞİTİM 19.08.2019, 21:20
Üniversitelere Şahsen Başvurular Başladı

Okullar Kayıt Alıyor
Öğrenciler, YKS sonuçlarına göre kazandıkları bölümlere kayıt yaptırmaya devam ediyor. 16 Ağustos tarihinde e-devlet üzerinden elektronik kayıtlar alınmaya başlamıştı. Bu kayıtlar 21 Ağustos’a kadar devam edecek. Elektronik olarak kayıt yaptırması mümkün olmayan öğrencilerin şahsen kayıt yaptırması gerekiyor. Şahsen kayıtlar ise 19 Ağustos tarihi itibariyle, yani bugün başladı. Şahsen kayıtlar da 23 Ağustos’a kadar devam edecek.

Her üniversite şahsi kayıt günlerini bölümlere özgülemektedir. Öğrenciler kazandıkları bölümün kayıt gününde istenen belgelerle birlikte giderek şahsen kayıtlarını yaptıracaktır. Şahsi kayıtlarda kimlik fotokopisi ve lise diploması istenmektedir. Lise diploması elinde olmayanlar eğer varsa lisans ya da yüksek lisans gibi üst öğrenimlerine ilişkin diploma sunabilirler. 

Kimler Şahsen Kayıt Yapmalı?
Elektronik kayıt imkanı tanınmayan öğrenciler, genellikle özel şart aranan öğrencilerdir. Örneğin uçak mühendisliği, uçak teknolojisi ya da sivil havacılık gibi bölümlerden mezun olanların çalışma yeri havalimanlarıdır. Bu yüzden öğrencilerin havaalanına girmesine engel durumu olmalıdır. Bu öğrenciler kayıt için adli sicil kaydı gibi belgeleri sunmalıdır. 

Yine bazı bölümlerde adaylardan boy, kilo gibi özel şartlar aranmaktadır. Bu adaylar da özel şartları sağladıklarını şahsen kayıt ile sundukları belgelerle ispatlayacaklardır. 

Başka bir üniversitede örgün öğrencilik kaydı olan öğrenciler yeniden örgün eğitime kayıt olamazlar. Önceki kaydı sildirmeleri gerekir. Kayıt sildirilse ancak sisteme düşmemişse bu kişiler ilgili evrakları sunarak şahsen kayıt yaptırabilir. 

Bunlara benzer durumlarda kayıtlar şahsen yapılmalıdır. YKS yerleştirme sonuç belgesinde adayların hangi tarihlerde, ne şekilde kayıt yaptıracağı yer almaktadır. Adaylar bu şekilde kayıt yaptırabilir. 

Elektronik Kayıt Kolaylığı
Önceki yıllarda belirlenen kayıt günlerinde tüm öğrenciler o bölümde kayıt yaptırmak üzere toplanıyordu. Uzaktan gelen ve konaklama ihtiyacı olan öğrenciler mağdur oluyordu. Kayıt için uzun kuyruklar oluşuyordu. Elektronik kayıt imkanının sağlanması ile bu mağduriyet ortadan kalktı. Böylece öğrenciler okullarının başlaması ile direkt olarak yerleşecek ve okullarına başlayacaktır. Kayıt sürecinin kısalması ve kolaylaşması ile öğrenciler de rahatlamıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)