Üniversitelere Kayıt Tarihleri Değişti

YKS sonuçlarının açıklanması ile yerleşen adayların gözü kayıtlardadır. Kayıt tarihleri 16-21 Ağustos olarak değiştirildi.

EĞİTİM 08.08.2019, 23:36
Üniversitelere Kayıt Tarihleri Değişti

Kayıtlar Daha Erken Başlayacak
Milyonlarca aday yükseköğretime geçiş sınavına girerek, üniversite hayalini gerçekleştirmeye çalışıyordu. YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile pek çok adayın yerleştirmesi yapıldı. Yerleştirme sonuçlarının bayram sonuna açıklanması bekleniyordu ki ÖSYM tarafından bayram öncesi yerleştirmelerin yetişeceği haberi geldi. Beklenenden çok daha erken bir tarihte ise 2019 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. 

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile üniversitelere kayıt tarihleri de adaylarla paylaşıldı. Yerleşen adaylar 19-21 Ağustos tarihleri arasında kayıt yaptırabilecekti. Ancak YÖK tarafından kayıt tarihlerine ilişkin duyuru yayımlandı. 

Sonuçların erken açıklanması ile sevinen adaylar, şimdi de kayıt tarihlerinin genişlemesi ile sevindi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından bir açıklama yapıldı. Yerleştirme sonuçlarının erken açıklanması sayesinde, kayıt tarihlerinin uzatıldığı açıklandı. Öncesinde 19-21 Ağustos olarak açıklanan elektronik tarihi 16-21 Ağustos olarak genişletildi. Böylece kazanan adaylar e-devlet üzerinden 16 Ağustos tarihi itibariyle hemen kayıtlarını yaptırabilecektir. 

Şahsen yapılacak olan kayıtlar içinse tarihlerde bir değişiklik olmadı. Şahsen kayıt yaptıracak olan adaylar 19-23 Ağustos tarihleri arasında kayıtlarını yaptıracaktır. Böylece adaylar kayıt için yeterince süreye sahip olacaktır. 

Ek Yerleştirmeler Ne Zaman?
YKS puanı ile tercih yapan ancak hiçbir bölüme yerleştirmesi yapılmayan adaylar için ikinci bir şans fırsatı sunuluyor. Ek yerleştirmeler ile üniversite hayalinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Hiçbir tercihine yerleşemeyen adaylar ek yerleştirme tercihleri yapabilecektir. 

Yerleşemeyen adaylar için ek tercihler büyük önem arz ediyor. Ancak öncelikle kayıtların yapılması gerekiyor ki ek yerleştirmeler için kontenjanlar belli olsun. İlk yerleştirmelerde bölümlere yerleşen öğrencilerden, yerleştiği bölümlerde okumak isteyenler kayıt yaptırıyor. Yerleşse dahi bu eğitimi almak istemeyenler ise kayıt yaptırmıyor. Kayıt yaptırmayan her öğrenci o bölümde boş kalan kontenjan anlamına geliyor. Aynı zamanda ilk yerleştirmelerde kontenjanı dolmayan bölümler de ek yerleştirmelerde tercih edilebiliyor.

Kayıt tarihlerinin sona ermesi ile ÖSYM tarafından ek tercihler alınacaktır. Kontenjan kılavuzunun yayımlanması ile adaylar boş kontenjanları öğrenecek ve başvurularını yapabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)