Üniversitelerdeki İdari Personellerin Tayin Sorunu YÖK'te Gündeme Geldi

Uzun bir süredir dile getirilen üniversitelerin idari personellerinin tayin sorunu nihayet YÖK toplantısında dile getirildi.

EĞİTİM 31.05.2019, 19:02
Üniversitelerdeki İdari Personellerin Tayin Sorunu YÖK'te Gündeme Geldi

Tayin ve Becayiş Hakkın Gündemde
Üniversiteler her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ancak bu büyüme ile orantılı olarak personel ihtiyacı da artış gösteriyor. Buna karşılık idari personellerin üniversiteler arasında geçiş yapmalarına izin verilmiyor. Bu da personel sorununun daha da büyümesine neden oluyor. Uzun bir süredir idari personellere tayin hakkı verilmesi talep ediliyor. Ancak yetkililer bu konuya çok fazla eğilmiyordu. 

Son olarak YÖK'te gerçekleştirilen ve üst düzey katılım sağlanan toplantıda bu konu gündeme getirildi. YÖK Personel Daire Başkanı Recep Sarıipek özellikle becayiş konusunda bayramdan sonra bir düzenleme yapılacağının sinyallerini verdi.

Üniversiteler arasında becayiş ile geçiş hakkının tanınması durumunda bütçeye herhangi bir yük eklenmeyeceği de idari personeller tarafından ifade ediliyor. Buna örnek olarak da Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmenlere verilen becayiş hakkı gerekçe gösterilmektedir. Öğretmenler için tanınan bu hakkın idari personellere tanınabilmesi için yasa çıkması gerekiyor. Sonrasında ancak becayiş işlemleri yapılabilir. Dolayısıyla bu sürecin bir miktar uzaması söz konusu olabilir.

Zira Meclis'in çalışması ve kanun çıkarması gerekiyor. Bunun için de net bir süre belirtmek mümkün değildir. Ancak ilk defa üst düzey yetkililerce bu sorunun gündeme gelmesi son derece önem arz ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@