Üniversiteler Şaibeli Dergilerde Yapılan Yayınları Kabul Etmiyor

Üniversiteler öğretim görevlisi alımlarında şaibeli dergilerde yapılan yayınları kabul etmemeye başladı.

EĞİTİM 08.03.2019, 22:08
Üniversiteler Şaibeli Dergilerde Yapılan Yayınları Kabul Etmiyor

Para Karşılığı Yayın Yapıyorlar
Bazı akademisyenler yaptıkları çalışmaları para karşılığında yayınlamaktadır. Arama motorlarında aratıldığında ise bu kişiler adına makaleler çıkmaktadır. Uluslar arası literatürde predatory olarak adlandırılan bu dergilerde yapılan yayınlar bazı üniversiteler tarafından kabul ediliyordu. Ancak artık çoğu üniversite bu yayınları terfilerde veya akademisyen alımlarında kullanmıyor. Zira akademik derinlik içermeyen bu yazılar sadece sayıya etki etmesi için yapılıyor. 

Uygulama Birliği Gerekiyor
Her ne kadar bazı üniversiteler şaibeli dergiler için önlem alsalar da bu uygulama yaygın olarak yapılmıyor. Bunun için YÖK önderliğinde bir adım atılması gerekmektedir. Ancak bu sayede tüm üniversiteler aynı uygulamaları yapabilir. Örneğin şaibeli olarak adlandırılan dergilerin tek bir liste halinde yayınlanması üniversitelerin işlemlerini kolaylaştıracaktır. Ayrıca üniversitelere başvuran akademisyenler arasında herhangi bir farklılık olması da bu sayede engellenmiş olacaktır. 

Ülkemizde kalite açısından yerlerde olan akademik çalışmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle uluslar arası indekslerde taranan makaleler ve diğer yayınların sayısı her geçen gün daha da düşüyor. Bilimdeki kalitenin artırılması için bu tür çalışmalara önem verilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde bilimsel ilerleme ve başarı elde etmek mümkün olacaktır. Aksi takdirde aynı yerde sayılması söz konusu olacaktır. Teşvik sistemlerinde bu durumların göz önünde bulundurulması da önem arz ediyor.

Yorumlar (0)