Üniversitede Yavaşlık Zorunlu Ders Olarak Müfredata Girdi

Günümüzdeki yoğunluk ve stresten ötürü artan tempoyu azaltmak için üniversitelerde eğitim sistemine ‘yavaşlık’ dersi konuldu.

EĞİTİM 29.02.2020, 23:23
Üniversitede Yavaşlık Zorunlu Ders Olarak Müfredata Girdi

Öğrenciler Yaptıklarını Sorgulayacak

Günümüzde herkes yoğun bir tempoda yaşıyor ve hayat koşturmaca ile geçiyor. Bu süreçte kimsenin düşünmek ya da sorgulamak için vakti olmuyor. Öğrencilerine bu alışkanlığı kazandırmak isteyen Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu tarafından müfredata ilginç bir ders eklendi. Öğrencilerin aldığı 15 dersten biri de ‘yavaşlık’ oldu. Öğrenciler haftada 2 saat zorunlu olarak bu dersi almaktadır. 

Cittslow Türkiye bilim kurulu üyeleri tarafından bu dersler verilmektedir. Hatta bu üyeler tarafından ders için kitap bile yazıldı. Öğrencilerin aldığı 15 dersten biri yavaşlık olacak. Toplam 900 öğrenci bu dersi almaktadır. Bu dersi alan öğrencilerin dünyadaki dersi veren diğer ülkelerde staj yapmaları için de süreç yürütülmektedir. 

Harvard Üniversitesi İlham Verdi

Harvard Üniversitesi tarafından üniversitelere gönderilen yazı ile üniversitelerde yavaşlamaları önerildi. Yavaşlayın konulu mektup ile üniversite öğrencilerinin durması, düşünmesi, sorgulaması önerildi. İşte bu mektubun ışığında MYO müfredatına yavaşlık dersi eklendi. 

Yavaşlamanın tembellik değil, insanların kendilerine zaman ayırması olduğu anlatılıyor. Düşünerek hayatlarında neyin önemli olduğuna karar vermelerine gerekiyor. Zaman ayırırken önemli olanlara çok zaman ayırmak gerekiyor. Böylece insanlar sevdikleri şeyleri de anlayacaktır.

Bu amaçlara öğrencileri alıştırmak için Türkiye’de ilk uygulama başladı. Diğer üniversitelere de örnek olarak dersin müfredata eklenmesi amaçlanmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)