Üniversite Öğrencilerinin Katkı Payı Değişmedi

2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğrenim gören öğrencilerin ödeyeceği katkı payı ücretlerinde bir değişiklik yapılmadı.

EĞİTİM 08.07.2018, 20:30
Üniversite Öğrencilerinin Katkı Payı Değişmedi

Katkı Payına Zam Yok

2018-2019 eğitim öğretim yılında üniversite öğrencilerinin ödeyeceği katkı payları ve öğrenim ücretlerinin belirlenmesine dair Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre katkı paylarında değişim yaşanmadı. Üniversitelerde ikinci eğitim olan öğrenciler, lisans ya da önlisans eğitimini uzatan öğrenciler her dönem için katkı payı ödüyorlar. Geçen yıl ile aynı şekilde katkı payı ödenmeye devam edecek.

Engelli Öğrenciye İndirim

Yükseköğretim programlarına kayıt yaptıracak olan engelli öğrencilere katkı payında indirim sağlanıyor. Öğrenciler kayıt yaptırırken ya da kayıt yenilerken engelli olduklarına ilişkin, engellilik oranlarını içeren rapor sunarak indirimden yararlanabilirler. Öğrencinin hangi okul, bölüm ya da programda okumadığı fark etmeksizin tüm engelli öğrenciler indirim sağlanır. İndirim oranı ise öğrencinin engellilik oranına göre belli olur. İndirim oranı ise öğrencinin engellilik oranı ile aynı olacak.

Yabancı Öğrencilerde Harç Miktarı

Yurtdışından kabul edilen öğrencilerin öğrenim ücreti tutarları da belli oldu. Öğrencilerden alınacak olan öğrenim ücreti yüksek öğretim kurumları tarafından belirlenecek. Lisansüstü öğrencilerin katkı payı oranını da yükseköğretim kurumları belirleyecek.

İkinci eğitimlerden alınacak katkı payının sadece %10’u öğrencilerin beslenme, barınma, sağlık, spor, kültür gibi aktivitelerine özgülenecek. Kalan kısım ise üniversite bütçesine aktarılacak. Yabancı dilde eğitim veren programlarda öğrenim ücreti 1,5 kat alınacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)