Üniversite Kontenjanları İçin Anket Başlatıldı

Üniversitelere ayrılan kontenjanların boş kalmasının üzerine YÖK harekete geçerek öğrencilere yönelik bir anket başlattı.

EĞİTİM 29.10.2018, 23:30
Üniversite Kontenjanları İçin Anket Başlatıldı

Geçen Yıl da Uygulanmıştı
2017 yılında barajı geçmesine rağmen tercihte bulunmayan öğrencilere yönelik olarak anket gerçekleştirilmişti. Bu anket sonucuna göre 2018 yılı kontenjanları belirlenmişti. 2017 yılına nazaran kıyaslandığında kontenjanların doluluk oranlarının artması anketlerin fayda verdiğini ortaya koymuştu. Ancak buna rağmen halen daha kontenjanların büyük oranda boş kalması üzerine YÖK yeniden anket yapmaya karar verdi. 

Bu anket 2018 yılında gerçekleştirilen sınavda barajı geçmesine rağmen tercihte bulunmayan adaylara yönelik olarak başlatıldı. Böylelikle gelecek yıl kontenjanların belirlenmesinde öğrenci eğilimleri esas alınacak. 

Anket Uygulaması Genişleyebilir
YÖK alacağı kararlar öncesinde öğrencilerine danışma uygulamasını daha da genişletmeyi planlıyor. Bu kapsamda farklı konularda da anketler geliştirilerek öğrencilere sunulacak. Böylelikle daha rasyonel planlamalar hayata geçirilecek ve eğitimin kalitesinin artırılması da sağlanacaktır. Geçtiğimiz yıl kontenjan belirlemek amacıyla 20 bin öğrenciye anket gerçekleştirildiği de ifade edildi. Oldukça büyük bir kitleye hitap eden YÖK bu uygulamaları ile takdir topluyor. Öğrencilerin yanı sıra eğitimcilere de anketler düzenleyen YÖK, böylelikle tüm kesimleri dinleyerek kararlarını almaktadır. 

Öğrencilere gerçekleştirilen bu anketler yeni açılacak olan bölümlerin belirlenmesinde de önemli bir rol oynayacaktır. Böylelikle rağbet görmeyen bölümlerin açılmasının da önüne geçilecek. Bu konuda sadece öğrenci tercihleri değil iş dünyasının ihtiyaçları da değerlendirmeye alınacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)