Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Atanamayan öğretmenler ve üniversite mezunu işsizlerin tercihi ücretli öğretmenlik için başvurular ne zaman alınacaktır?

EĞİTİM 16.08.2019, 23:02
Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Başvurular Ne Zaman Alınacak?
20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının tamamlanması ile atanamayan öğretmenler yeni yollar aramaya başlamıştır. 20 bin öğretmen atanarak hayallerine kavuşsa da hayal kırıklığı yaşayan yüz binlerce öğretmen vardır. Bu öğretmenler zor şartlara katlanarak ücretli öğretmenlik yapmayı tercih edebilmektedir. 2019-2020 eğitim öğretim döneminin başlamasına az bir zaman kaldığı için ücretli öğretmenlik alımları yakın zamanda yapılacaktır.

2019 yılı KPSS sınavı yakın zamanda tamamlanmıştır. Öğretmenler de KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavı ve ala bilgisi sınavının yanı sıra ÖABT sınavına girmiştir. Bu sınavların sonuçları 29 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacaktır. Sonuçların açıklanması ile adayların sahip olduğu puanlar da belli olacaktır. Bu puanlarla okullara ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunabilirler. 

Ücretli öğretmenlik yalnızca atanamayan öğretmenler tarafından değil, lisans mezunu ancak işsiz olanlar tarafından da tercih edilen bir meslektir. KPSS sonuçlarının açıklanması ile bu kişiler de başvurularını yapabilecektir. 

Başvurular Nasıl Yapılır?
Ücretli öğretmen olmak isteyen kişiler başvurularını e-devlet üzerinden yapacaklardır. E-devlet sistemine TC kimlik no ve şifre ile giriş yaptıktan sonra ‘ücretli öğretmenlik başvuru sistemi’ kullanılarak başvurular oluşturulabilir. Adaylar ilk olarak başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalıdır. Daha sonra görev yapmak istedikleri okul tercihlerini yapacaklardır. Bu şekilde yapılan tercihlerden birine öğretmen olarak yerleştirme yapılacaktır. Yerleşen adaylar sonuçları yine e-devlet üzerinden takip edebilirler. Yerleştirme sonuçları okullar açılmadan önce ilan edilecektir. Yani 18 Eylül’den önce sonuçlar belli olacaktır. 

Ücretli öğretmen alımları için de güvenlik soruşturması yapılacaktır. Soruşturmasının sonucunu il milli eğitim müdürlüklerinden öğrenmek mümkündür. Ücretli öğretmen olarak görevlendirme yapılması halinde il milli eğitim müdürlükleri tarafından adaylara bilgi mesajı gönderilerek bilgilendirme yapılır. 

Başvuru formuna yazılan iletişim numarasına adayın hangi okulda görevlendirildiği, hangi evrakları, ne kadar süre içinde teslim etmesi gerektiği gibi konular bilgi mesajı ile iletilecektir. Göreve başlamak isteyen öğretmen adayları bu belgeleri sunar ve SGK girişi yapılarak göreve başlanır. İstemeyen adaylar ise göreve başlamama hakkına sahiptir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Merve 2 yıl önce
Tercih sıralamasının önemi var mı