Ücretli Öğretmenlere Müjdeli Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uzaktan eğitime devam edilen süreçte ücretli öğretmenler ile usta öğreticilerin ek ders ücretlerinin ödeneceğini açıkladı.

EĞİTİM 01.04.2020, 20:09
Ücretli Öğretmenlere Müjdeli Haber

Ekonomik Önlemler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kovid 19 önlemleri ve ekonomi ile ilgili twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Devlet olarak gereken önlemleri almak konusunda her türlü desteği vereceklerini söyledi. Bu kapsamda vergi ve SGK ödemelerinin tamamı ertelendi. Asgari ücretle çalışan ve işini kaybeden kişiler ile esnafların mağduriyetinin giderilmesi için gereken çalışmaları yapacaklarını açıkladı. Salgının sona ermesinden sonra ekonomide yeni bir döneme başlanacağını belirtti. 

Sosyal Güvenlik Sistemi ve sağlık ekonomisi yönünden pek çok ülkeden güçlü olduğumuzu söyleyen Bakan Albayrak, salgının kısa sürede alt edileceğini belirtti. 

Şu an için işine son veren işverenlere seslenen Albayrak, kısa çalışma fonuna başvurmalarını istedi. Bu şekilde işçiler çalışmıyor olsa dahi ücretlerinin bir kısmını alabilecektir. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile kovid 19’dan etkilenen tüm işçi ve işverenin mağduriyetleri giderilmeye çalışmaktadır. 

Ek Ders Ücretleri Ödenecek

Bakan Albayrak’ın verdiği haberlerden biri de ek ders ücretlerine ilişkin oldu. Ücretli öğretmenlerin durumu büyük bir sorundu. Çünkü kadrolu olan öğretmen çalışmadığı halde maaş alırken, ücretli öğretmen bütün gelirinden bir anda yoksun kalarak eşitliğe aykırı bir durum oluşuyordu. Ücretli öğretmenler ile usta öğreticilere korona virüs süresince ek ders ücret ödemesine devam edileceği açıklandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)