Uçan Kütüphanede Türk Ve Suriyeli Çocuklar Birlikte Eğitim Görüyor

Çocukların sokakta geçirdikleri boş zamanları değerlendirmek için bir sosyal proje hayata geçirildi.

EĞİTİM 02.01.2018, 15:54 02.01.2018, 15:59
Uçan Kütüphanede Türk Ve Suriyeli Çocuklar Birlikte Eğitim Görüyor

İstanbul’da ikinci şubesi Avcılar’da açılan uçan kütüphanede Türk ve Suriyeli çocuklar birlikte eğitim görüyorlar. 

Konteyner Eğitim Yuvası

Uçan kütüphane sabit bir yerde kalmayıp, gezen bir eğitim yuvası. Adını da buradan alıyor. Yuva Derneği ile Alman Kültür Merkezi'nin Destekleyici Göç ve Uyum Programı kapsamında bu proje hayata geçiriliyor. Proje ilk olarak Mardin’de hayata geçirildi. Daha sonra yuva İstanbul’a da kondu.

İstanbul’da ilk durak Sultanbeyli idi. Burada 9 ay kalan kütüphane daha sonra Avcılar’a getirildi. Kütüphane şimdi Avcılar’da Yeşilkent Mahallesi'ndeki bir parkta bulunuyor. Sosyal uyum amaçlayan kütüphanede çocuklar için 13 atölye bulunuyor. Bu atölyelerde 7-14 yaşındaki çocuklar hem eğleniyor, hem öğreniyor.

Binlerce Çocuk Faydalandı

2016 yılında Sultangazi'de 9 ay kalan kütüphanede 328 çocuk doğrudan, 2 bin çocuk ise dolaylı olarak etkinliklere katıldı. Özellikle hassas grup olarak nitelenen ailelerin çocukları için etkinlikler düzenleniyor. Çocuklar maksimum 20 kişiden oluşan gruplara dahil oluyor. 2 ayda bir değişen öğretmenlerle aktiviteler yapıyorlar. 

Etkinlikler içinde çocukların becerilerini geliştirmek için pek çok aktivite yer alıyor. Türk ve Suriyeli çocuklar buralarda beraber eğitim görüyorlar.  Bu sayede farklı dillerde hikayeler çocukları aynı çatı altında buluşturuyor. Sokakla iç içe olan bu eğitim yuvasının kapısı her çocuğa açık.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@